Denizli Teleferiği

Denizli teleferiği :Denizli Büyükşehir olalı, belki de en büyük, en görkemli ve de en prestijli yatırımı, Bağbaşı kent ormanından Bağbaşı Yaylası’na tırmanan teleferik kompleksi sayılabilir. Teleferik deyip geçemeyiz. Teleferik, Büyükşehir olmaya damga vuran bir tesis olmuştur.


Denizli’nin belediyelik oluşunun 139. yıl kutlamalarını bu sene, 30 Ekim Cuma günü teleferik keyfini yaşayarak kutlamıştık. Yalnız teleferiğe binip keyif yapmakla kalmadık, Bağbaşı Yaylasında kahvaltı keyfi yaparak da yaşadık. Her şeyden önce bu büyük eseri Denizli’ye kazandıran Başkan Sayın Osman Zolan ve emeği geçenlere Denizli adına takdir ve şükran borcumuzu arz etmek isterim.

Yaylada kahvaltı keyfi bir başkaydı. İki gün sonra genel seçimler vardı. Teleferiğin belki de fikir babası O’dur da, gerçekleşmesi için kaynak yaratılması ve Denizli’ye kazandırılması için emeği geçtiğine inandığım Sayın Bakanımız Nihat Zeybekçiye de teşekkür etmek isterim. Belki de en büyük pay sahibi olan Sayın Zeybekçi, kahvaltı programının sonunu bile bekleyemeden seçim çalışmaları için erkenden ayrılmıştı. Siyasetin gerçek ve acımasız yüzü bu defa da açıkça görülmüştür. Seçimler sonunda Sayın Nihat Zeybekçi, Denizli’nin bakan kontenjanını, yeni milletvekilimiz Sayın Sema Ramazanoğlu’na kaptırmış gitmiştir. Böylece Denizli, Ekonomi Bakanlığı gibi önemli bir bakanlığı kaybetmiş, yerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı gibi bir bakanlığa razı olmak zorunda kalmıştır. Konumuz bu olmamakla beraber, Sayın Zeybekci’ye her zaman takdir ettiğim gibi, üzüntülerimi de belirtmek isterim. Bu arada, yeni bakanımıza da başarı dileklerimle saygılarımı sunarım.

Asıl konumuza dönersek, Denizli teleferiği gerçekten takdire layık bir yatırım olmuştur. İlk ziyaret ettiğim teleferik ve Bağbaşı Yaylasını, daha detaylı şekilde izleyebilmek için tekrar gitmiştim. İyi ki gitmişim. Bir rehber eşliğinde detaylı şekilde inceleyince, bazı gerçekleri daha iyi değerlendirme fırsatı buldum. İş yalnız teleferikle bitmiyor. Altyapı ve çevre düzenlemesi kadar, bölgedeki yatırımlar, başlı başına pahalı işler olmuş. Bunlara (ne gerek vardı) demek mümkün değildir. Ancak bunca yatırımın karşılığı nasıl sağlanacaktır bilemem.

Teleferik ve tesisleri ile ilgili daha fazla detaya girip aydınlatıcı bilgiler vermek mümkündür. Ama bunları bu sayfaya sığdırmak imkânsızdır. 6’şar kişilik arka arkaya seyreden 24 kabin sayesinde çok sayıda ziyaretçiyi yaylaya çıkarıp indirebilecek teleferik, aynı zamanda Denizliyi kuşbakışı seyir imkânı sunmaktadır.

Yaylaya 30 adet bungalov şeklinde motel yapılmış. Bungalovlar çok güzel olmuş da, dileriz bunlar rantabl olarak çalışır. Böylece sürekli yaşamaları sağlanabilir. Gazinosu, kahvaltı tesisi, kıl çadırı, mescidi ile yayla tesisleri bugün bu haliyle çok güzel olmuş da, işleme ve bakımı sürekli olmalıdır.

Kaynak : Ziya TIKIROĞLU – www.denizlihaber.com