Eren Dağı Kayak Merkezi Hizmete Girdi

Muğla`da kayak sporunun geliştirilmesi ve turizmin 12 aya yayılması amacıyla 1996 yılında projesi yapılan Fethiye Seki Erendağ Kayak Merkezi projesi Kasım ayında tamamlanarak hizmete girdi.
Turizmin önde gelen merkezlerinden biri olan Muğla`da kış sporlarından yararlanmak ve bölge turizmini 12 aya yaymak için 13 yıl önce yapımına başlanılan Erendağı Kış Sporları Turizm Merkezi Projesi tamamlandı.
Telesiyej çalışmalarını gerçekleştiren Karadeniz Spor Turizm Otelcilik İtriyat Madencilik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi firma yetkilisi ve eski Milli Kayakçı Şeref Elbir, Eren Dağı`nın kış sporları için alternatif bir bölge olacağını belirterek, “Kayak yapılacak bölgedeki kar kalınlığının yüksekliği yaklaşık 1,5 metreyi buluyor. Yükseklerde ise kalınlık 5 metreye kadar varıyor. Firmamız tarafından yapılmakta olan telesiyej çalışmaları tamamlandı. Kurulan telesiyej sistemi ile kayakçılar 3,5 dakika içinde 600 metre yüksekliğe çıkacaklar ve buradan aşağıya kayacaklar. Bu sistem ile saatte bin 200 kişi kayma noktasına ulaştırılacak” dedi.
Firma yetkilisi Şeref Elbir, Ocak ayı içinde başlayan kar yağışı sonrası kar kalınlığının 80 santime kadar ulaştığını belirtirken, “Bölge Antalya ve Muğla gibi Akdeniz ikliminin hakim olduğu bir bölge olması nedeniyle lodos etkili oluyor. Bu yıl sadece Eren Dağı değil, tüm bölgelerde lodos ve yağmur yağışı etkili oldu. Uludağ’da bile henüz kar kalınlığı istenilen seviyede değil. Eren Dağı’na Ocak ayı içinde kar yağışı oldu. Bir ara 80 santime kadar çıkan kar kalınlığı yağmur ve lodos nedeniyle 25 santime düştü. Şu anda günübirlik kayak yapmak isteyenler için alan müsait. Hafta sonlarında Antalya ve Muğla’dan kayak sporuna gönül veren kayakçılar kayak sporunu yapabiliyor. Bizim hedefimiz tur acentalarını buraya çekmek. Bununla ilgili olarak sayın valimizin de destekleri ile tur acentalarını Eren Dağı’na çekmek istiyoruz. Muğla’da yaz turizminin yanında kış turizmini de Eren Dağı Kayak Merkezi ile canlandırmak istiyoruz” diye konuştu.
EREN DAĞI ÖZELLİKLERİ
Fethiye-Antalya karayolunun 74`ncü kilometresinde, Seki beldesi sınırları içinde yer alan eğimleri ve vadileriyle tur kayakçılarına 1-5 gün arasında gezi rotaları sunan Eren Dağı 2 bin 890 metre yüksekliğinde bulunuyor. Erendağı Kış Sporları Turizm Merkezi Projesi çerçevesinde 1960 metre yükseklikte bölgeye gelecek kayakçıların kullanması amacıyla sosyal tesis alanında dağ evi yapıldı. Eren Dağı`na yılın ilk karı Ekim ayları sonunda başlarken, yağışlar Nisan ayına kadar devam ederken kayakçılara Mayıs ayına kadar kayak yapma imkanı sağlıyor. Sosyal tesislerin bulunduğu 1960 metrede kar kalınlığı yaklaşık 1,5 metre, zirvede ise 5 metreye kadar ulaşıyor.
PROJENİN GEÇMİŞİ
İl Özel İdaresi, Fethiye`nin Seki beldesindeki Erendağı`na kayak tesisi yapmak için 1996 yılında çalışmalara başladı. 2001`de Fransa`nın etkili kuruluşu French Neige Internaional uzmanlarınca etüt raporları hazırlatıldı. Orman Bakanlığı, İl Özel İdare Müdürlüğü`ne kafeterya ve teleferik sistemi kurma izni verdi. Bölge 2005 yılında `Kış Sporları Turizm Merkezi` ilan edilerek 34 bin 601 metrekare alan, 49 yıllığına Özel İdare Genel Sekreterliği`ne tahsis edildi. 20 bin 201 metrekaresine kayak merkezi için tesisler planlandı. Enerji nakil hattı çekildi ve 25 kilowatlık trafo kurularak enerji nakli sağlandı. Fethiye-Antalya karayolunun 74`ncü kilometresinde, Seki beldesi sınırları içinde yer alan, eğimleri ve vadileriyle tur kayakçılarına 1-5 gün arasında gezi rotaları sunan Eren Dağı`ndaki kayak merkezinde kullanılacak su isale hattı ve depo tamamlandı, su getirildi, yol yapıldı. Sosyal tesis inşaatları ve sanat yapıları tamamlandı, kayak takımları için dağ evi yapıldı. İl Daimi Encümeni kararıyla 30 Nisan 2009`da açılan ihaleye tek başına katıldığı ihaleyi kazanarak Karadeniz Spor Turizm Otelcilik İtriyat Madencilik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi kayak merkezi binasını yıllığı 15 bin TL`ye, yap-işlet-devret modeli ile yapılacak teleski tesisinin de 10 yıllığına 1 milyon 167 bin TL`ye kiraladı.

Kaynak: iha

Günceleme tarihi: 20/01/2010

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun