Sarıkamış Kayak Tesisleri Soğuğa Rağmen Doldu

Kars Sarıkamış İlçesi’nde bulunan Bayraktepe Kayak Merkezi soğuk havaya rağmen kayak severlerin mekanı oldu.
Hafta sonunu fırsat bilen kayakseverler aileleriyle birlikte soluğu Sarıkamış’ta aldı. Kar kalığının 200 santimi bulduğu Bayraktepe Kayak Merkezi doldu taştı.
Kars’ın Sarıkamış ilçesinde bulunan Bayraktepe Kayak Merkezi sömestre tatili ve hafta sonu olması dolayısı ile tatilcilerin akınına uğradı. Sarıkamış’a gelen kayak severler, Dünya’nın 3., Türkiye’nin en büyük pistine sahip Sarıkamış Bayraktepe Kayak Merkezi’nde güneşe rağmen soğuk havaya aldırmadan kayak yaptı.
Sarıkamış Bayraktepe Kayak Merkezi’nde bulunan Çam-Kar Otel Genel Müdürü Kemuran Eroğlu,
Kayak severlerin yoğun ilgisinin kendilerini memnun ettiğini söyledi.
Eroğlu; “Tatil için gelen bütün kayak severlere her imkanı sağlıyoruz. Buraya gelenler Sarıkamış’ın yeşille örtüşmüş beyazın verdiği doğa güzelliğine hayran kaldıkları için yine gelmek istiyorlar. Dünya’nın üçüncü mekanik tesisleri biz de olduğu halde diğer kayak merkezlerine göre konaklama ve tesis ücretlerimiz uygun. Bu özellikler başka tesiler de olmadığı için kayak severler devamlı burayı tercih ediyorlar” dedi.
Eroğlu; “Saatte 2 bin 400 kişi kapasiteli, bilgisayar donanımlı telesiyej sistemi 2 bin 635 metre yüksekliğindeki Cıbıltepe’de, kayak severler için 5 pistin ve iki lift bulunuyor. Bin 700 metre uzunluğundaki birinci lift, kayak sporuna yeni başlayanlar için ideal bir eğime sahip 3 kilometre uzunluğunda bir pistle kayak merkezine bağlanıyor. 2 bin 600 metre uzunluğundaki ikinci lift ise 4 pist ile birinci lifte bağlanıyor. Sarıçam ormanlarıyla kaplı zirveden aşağıya doğru inmeye başlandığında, en güzel çam yeşilinin, ormanların melodik uğultusunun, cıvıl cıvıl kuş seslerinin, sincapların, en güzel kar beyazının eşliğinde, kayak severlere iniş keyfi yaşatıyor” diye konuştu.
Kayak sporu için oldukça elverişli ve dünyada sadece Alplerde olan toz kristal kar, Türkiye’de sadece Sarıkamış’ta bulunuyor. Kar, ilk yağdığı günkü tazeliğini koruyarak, kayak severlere pırıl pırıl piste, güvenle kayma zevki veriyor. Sarıkamış’ta bulunan kayak pistleri sarıçam ormanlarıyla çevrili olduğundan dolayı pistlerde çığ tehlikesi bulunmuyor.
Kayak yapmanın yanı sıra kar üzerinde mangal ve semaver yakan vatandaşlar ise renkli görüntüler oluşturuyor. Hafta sonu tatili için Sarıkamış’ı tercih eden vatandaşlar gün boyu kaymanın tadını doya doya çıkarıyor.

Kaynak: iha

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz