Teleferikte Nefes Kesen Bakım

Bursa’da 49 yıldır faaliyet gösteren teleferik, bir ay boyunca sürecek bakıma alındı. Teleferik tellerinde bakım yapan personel adeta ip cambazı gibi tellere tırmanarak bakım ve onarım yapıyor. Personelin yerden metrelerce yükseklikte direklerde ve tellerde çalışması görenlerin yüreğini ağzına getiriyor.

Vatandaşları Uludağ’a kent manzarası eşliğinde ulaştıran teleferikte kış sezonunun sona ermesiyle yıllık periyodik bakıma başlandı. Her yıl kış ve yaz mevsimi öncesinde iki kez bakımdan geçirilen teleferiğin bu yılki bakımında, tüm elektrik ve elektromekanik sistemleri kontrol edilecek. 1963 yılından bu yana Uludağ’a alternatif ulaşım sağlayan teleferik, nisan ayı boyunca sürecek periyodik bakımının ardından yeniden seferlerine başlayacak.

Büyükşehir Belediyesi Teleferik Şube Müdürü Abdullah Çiğdem, çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Abdullah Çiğdem, 1963 yılından beri Uludağ’a alternatif ulaşımda kullanılan teleferikte, bu yıl da elektrik ve elektromanyetik bakımın yapıldığını söyledi. Çiğdem, 32 kişiden oluşan ekibin özverili ve sistemli çalışmasıyla hava şartları uygun olduğu takdirde, 30 Nisan’da tamamlanması planlanan bakım çalışmalarının 10 gün önce bitirilebileceğine dikkati çekti.

“TELEFERİK 54 BİN KİŞİ İLE YOLCU REKORU KIRDI”

Bu durumda 21 Nisan Cumartesi günü teleferiği vatandaşların hizmetine sunmaya çalıştıklarını anlatan Çiğdem, “Bu yıl Ocak, Şubat ve Mart aylarında toplam 54 bin 454 vatandaşımız teleferikten yararlandı. Geçmiş yıllarda ortalama 30 bin yolcu taşıyan teleferik bu yıl yüzde 80 oranında artan yolcusuyla rekor kırdı.” dedi.
İşletme teknisyeni Mehmet Topal da nisan ayında 4 kabindeki, 16 makaranın ve teleferik direkleri üzerindeki 310 makaranın bakımının yapıldığını anlattı. Mehmet Topal, arızalı olanların yenilendiğini anlatarak, diğerlerinin de yağlanıp kullanıma hazırlandığını ifade etti.

Tellerde cesaret örneği sergileyen Önder Yıldırım ise işini severek yaptığını söyleyerek, “10 yıldır bu işi yapıyorum. Gerekli güvenlik önlemlerini alarak, emniyet kemerini de takarak tellere çıkıp bakım yapıyoruz. Güvenlik önlemlerine dikkat edince sıkıntı yaşanmıyor.” şeklinde yaptığı tehlikeli işi anlattı. “Ekmeğini korkmadan yiyorsan, işini de korkmadan yapacaksın” diyen Ali Çağlar da 28 yıldır bu görevde olduğunu söyledi.

Kaynak: showhaber

Teknoloji

Alışveriş Trendleri Raporu

Alışveriş Trendleri Raporu, son dönemdeki alışveriş alışkanlıklarını ve tüketici davranışlarını analiz eden kapsamlı bir rapordur. E-ticaret, moda ve perakende sektörlerindeki güncel trendleri keşfedin. […]

GENEL

Twitter Sorunları ve Hata Tespit Raporu

Twitter platformunda yaşanan sorunlar ve hataların detaylı bir şekilde incelendiği ve raporlandığı Twitter Sorunları ve Hata Tespit Raporu. Twitter kullanıcılarının karşılaştığı problemleri çözmek için değerli bilgiler içerir. […]

GENEL

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü, Türkiye’nin milli birlik ve beraberlik ruhunu hatırlattığı, demokrasiye sahip çıkmayı ve vatan sevgisini vurguladığı önemli bir gündür. Bu gün, milletin birlik ve beraberlik içinde demokrasiye sahip çıkışını simgeler. […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*