Teleferik Artvin Halkının Ayağını Yerden Kesecek

Artvin Valisi Necmettin Kalkan tarafından Artvin İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği’ne hazırlatılarak Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’na (DOKA) sunulan “Artvin Teleferik Projesi”, Doğrudan Faaliyet Desteği kapsamında desteklenmeye hak kazandı.
Artvin Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, söz konusu teleferik projesinin taraflar arasında hibe sözleşmesinin imzalandığı ve teleferik projesinin 3 aylık proje süresinin başlatıldığı belirtildi.
Açıklamada, DOKA’ya sunulan projenin, Teleferik Projesi’nin fizibilitesi niteliğinde olduğu ve proje kapsamında gerekli analizlerin ve haritasal işlemlerin yapılması, jeolojik etütlerin, imar planı değişikliklerinin, ÇED tanıtım dosyalarının ve teknik şartnamelerin hazırlanması faaliyetlerinin yürütüldüğü bildirildi.
Artvin ve ilçeleri doğal güzellikleri, mavi ve yeşilin kucaklaştığı kıyıları, kıyı şeridinden başlayan dağları, iç kesimlerdeki yemyeşil ormanları, yükseltilerindeki uçsuz bucaksız ve birbirinden güzel yaylaları, zengin florası ve faunası, eşsiz tarihi eserleri, buzul gölleri, coşkun şelale ve akarsuları, termal kaynakları, milli parkları ve ziyaretçilerini saygıyla ve dostlukla ağırlayan insanlarıyla yerli ve yabancı turistleri beklemektedir.
Alternatif turizmde alternatifsiz il olarak kabul görmüş Artvin, rafting, kano, trekking, safari, avcılık, dağcılık, kamp ve karavan turizmi, kültür ve yayla turizmi, festivaller ve inanç turizmi ve kış turizmi ile bölgede önemli bir potansiyeli barındırmaktadır.
Artvin’in bu potansiyelinin kullanılamamasının önünde engel teşkil eden en önemli unsurlardan bir tanesi turistik altyapısının yetersizliği ve çetin coğrafi koşullarıdır. Teleferik projesinin hayata geçirilmesi ile turistik altyapı güçlendirecek ve şehir merkezinin yükselti engeli, bir avantaj haline getirecektir. Bu bakımdan teleferik projesi ilin turistik potansiyelinin değerlendirilmesine yönelik etkili bir adım olarak değerlendirilmektedir.
İlgili proje, şehrin turistik altyapısını güçlendirmenin yanında şehir içi ulaşımı da kolaylaştıracaktır.
Şehir merkezine giden dar, virajlı, tek yönlü ve dik yol, görece kısa bir mesafe olmasına karşın ulaşımı çileli hale getirmektedir.
Teleferik, Artvin halkı için alternatif bir ulaşım aracı olmanın yanında şehir içi trafiği de rahatlatacaktır.

Kaynak : www.artvininsesi.com.tr

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz