Balçova Teleferik Tesisleri’nin ihalesini STM Firması Kazandı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde yılan hikayesine dönen Balçova’daki Teleferik Tesisleri’nin ihalesi, uzun ve yorucu bir maratonun ardından STM Sistem Teleferik Montajı ve Turizm A.Ş’de kaldı. “Balçova Teleferik Tesisleri’nin Yenilenmesi Yapım” ihalesinde Ankara 14. İdare Mahkemesi’nin, KİK’in Şubat 2012 tarihinde almış olduğu ‘iptal’ kararını durdurmasının ardından; Kamu İhale Kurumu, Büyükşehir Belediyesi’ne ‘mahkeme kararını uygula’ dedi. Bunun üzerine Büyükşehir Belediyesi, 7 Nisan’da tekliflerini aldığı 4. ve son ihaleyi iptal etti. Ardından da mahkeme kararı doğrultusunda STM firmasını geçtiğimiz günlerde sözleşme imzalamaya davet etti. Şimdi tüm gözler STM’ye çevrildi. Eğer bir terslik olmazsa İzmir Büyükşehir Belediyesi ile STM önümüzdeki günlerde sözleşme imzalayacak. Ardından da 2007 yılında Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi’nin ‘can güvenliği’ olmadığı yönündeki raporu üzerine kapatılan tesiste çalışmalar yaklaşık 5 yıl aradan sonra yeniden başlayacak.

5 YILDIR KAPALI
İzmir’in en güzel manzarasının görüldüğü Balçova Tepesi’ne çıkışı sağlayan ve 5 yıldır kapalı duran Teleferik tesislerinin, modern teknolojiyle yeniden yapılmasını sağlayacak ihale nihayet sonuçlandı. Tesislerin yapımına ilişkin ihalenin önü yaklaşık 5 yıl süren uzun ve yorucu maratonun ardından sonuçlandı.

Saatte 2 bin 400 kişiye iniş çıkış
Balçova Teleferik Tesislerine yeni kurulacak sistemle daha önce saatte 400 kişi olan iniş çıkış kapasitesi saatte 2 bin 400 kişiye çıkarılacak. Böylece toplam 300 bin olan yıllık taşıma kapasitesi 500-600 bin kişiye yükselecek. Eski dört kişilik yolcu kabinleri yerini 12 kişilik kabinlere bırakacak. Yeni teleferik hattında otomasyon sistemi sayesinde halat çıktığında kabinler otomatik olarak duracak ve anında müdahale söz konusu olabilecek. İhale kapsamında tesisin girişindeki bilet holleri yenilenecek. Çalışmalar bir yıl içinde tamamlanmış olacak.

Kaynak : www.yeniasir.com.tr

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*