Balçova Teleferik İnşaatı mart ayında başlayacak 2014 yılı başında bitecek

Balçova Teleferik İnşaatı mart ayında başlayacak 2014 yılı başında bitecek

Teleferik’te nihayet sözleşme zamanı geldi. İnşaat mart ayında başlayacak, 2014 yılı başında bitecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yılan hikayesine dönen teleferik tesisleri yenileme ihalesinde baş döndüren hukuki trafik sonunda teleferik projesine nihayet başlanacak. Şubat 2012’de yapılan ve 10 milyon 225 bin TL’lik en düşük teklifle STM Sistem Teleferik firmasının kazandığı ihale KİK tarafından itirazlarla ilgili değerlendirme sonunda iptal edildi. Belediye yeni ihale yaparken, ihaleyi kazanan STM firması ise KİK kararına karşı dava açtı. Ankara 14. İdare Mahkemesi KİK kararının yürütmesini durdurdu. Bunun üzerine KİK Belediye’ye STM firmasıyla sözleşme yapması yazısı gönderdi. Ancak, öte yandan karara da itiraz etti. KİK’in itirazını değerlendiren Ankara Bölge İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararını bozdu. Bu kez KİK Belediye’ye ihaleyi iptal etmesi için yazı gönderdi. STM ise Makine Mühendisleri Odası’na hazırlattığı bilirkişi raporunu mahkemeye verdi. Ankara 14. İdare Mahkemesi bu rapordaki bilgileri de dikkate alarak KİK’in ihalenin iptal kararını iptal etti.
Kamu İhale Kurumu, Ankara 14. İdare Mahkemesi’nin kararına uyarak teleferik ihalesinin iptali hakkında aldığı kararı iptal etti. Resmi tebligat belediye ve firmaya yapıldı. Ancak KİK öte yandan da Danıştay’a itirazını yaptı. Büyükşehir Belediyesi resmi tebligatın ardından ihaleyi kazanan STM firması ve en iyi ikinci firmadan üzerinden 1 yıl geçtiği için teklif güncelemesi istedi. Günceleme yapıldı. Şubat ayı sonunda sözleşme imzalanacak ve en geç Mart ayında yer tesliminin ardından Balçova’da Teleferik tesisleri yenilenmesi işi başlayacak. Makine Mühendisleri Odası’nın hazırladığı çürük raporu üzerine 2007’de kapatılan Balçova Teleferik tesisleri AB standarlarına uyumlu şekilde yenilenecek. Tesis 8 veya 12 kişilik kabinlerden oluşacak. Saatte 1200 kişi taşıma kapasitesi bulunacak. Alt ve üst istasyonlar arası kabinler 900 metre yol katedecek.

Kaynak : www.hurriyet.com.tr

GENEL

Sabah Namazı Vakitleri ve Önemi

Sabah namazı vakitleri, İslam’da büyük öneme sahiptir. Sabah namazı, günün en erken vakitlerinde kılınır ve müminler için manevi bir başlangıçtır. Sabah namazı kılmak, gün boyunca bereket ve huzur getirir. […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*