Trabzona Teleferik Geliyor

Trabzona Teleferik Geliyor

Trabzon’da yürütülen turizm destinasyonu çalışmaları kapsamında Sümela Manastırı ve Uzungöl’e yapılacak teleferikle, turistlerin kalış sürelerinin uzatılması hedefleniyor.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde faaliyet gösteren bir şirketin yönetim kurulu başkanı olan Dr. Necdet Kerem ve Trabzonlu iş adamı Şükrü Fettahoğlu tarafından 15 Ekim 2012’de kurulan Uzungöl Teleferik İnşaat Turizm ve Enerji Sanayi Ticaret Limited Şirketi, Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl beldesinde 2 bin 403 metre mesafede teleferik projesini hayata geçirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Aynı şirket, Türkiye’nin inanç turizmi açısından önemli merkezlerinden biri olan, Maçka ilçesindeki Altındere Vadisi’nde bulunan Karadağ’ın eteklerinde sarp bir kayalık üzerinde yer alan ve 88 yıl aradan sonra ilk kez 15 Ağustos 2010 tarihinde ayin yapılmasına izin verilen Sümela Manastırı’na da yaklaşık 800 metrelik teleferik kurulması çalışmalarını yürütüyor.

Trabzon Valisi Recep Kızılcık, Trabzon’un tarihi ve stratejik öneminin yanı sıra doğal güzellikleri ile de ön plana çıkan bir kent olduğunu, bu özellikleri dolayısıyla turist sayısının her geçen yıl arttığını söyledi.
Kenti geçen yıl yaklaşık 2 milyon 550 bin yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiğini belirten Vali Kızılcık, ”Bu sayıyı artırmak için çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz. Trabzon’umuzda turizmin her çeşidini canlandırmak için çeşitli projeler yürütüyoruz. Tarih, kültür, doğa, kongre turizmini canlandırmak için devam eden ve yapmayı planladığımız çeşitli çalışmalar var” dedi.

Kaynak: Httatil

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*