Vikinglerin ülkesinde kayak şöleni

Vikinglerin ülkesinde kayak şöleni
Oslo’nun dağlık kesimindeki Holmenkollen Kayak Merkezi, 23 Şubat-6 Mart arasında Dünya Kayak Şampiyonası’na evsahipliği yaptı.
Suudi Arabistan’dan sonra dünyanın en büyük petrol yataklarına sahip ülkesi olan Norveç’in başkenti Oslo’nun, ‘Avrupa’nın kış başkenti’ unvanına sahip olması boşuna değil. Soğuk kış koşullarını, renkli bir günlük hayata çevirmeyi çok iyi başarmışlar. Tabii nüfusun azlığının bu yaratıcılıkta etkili olduğuna şüphe yok. Sadece 500 bin nüfusa sahip Oslo’yu, 50’den fazla müze, sanat galerileri, Vigeland Heykel Parkı, tiyatro, müzik ve kayak yarışları için her yıl milyonlarca kişi ziyaret ediyor. Denizci bir millet olan Norveçliler, yazın da hiç boş durmuyor. Oslo, yılın altı-yedi ayı karlı ve buzlu olsa da kayıtlı 177 bin teknesi var. Bundan da her ailenin bir teknesi olduğu ve buzlar erir erimez fiyordların dışındaki sahillerdeki yazlık evlerine gittikleri anlaşılıyor. Binlerce yıl önce yelken ve küreklerle Anadolu kıyılarına kadar gelen Vikinglerin torunu olan Norveçlilerin macera tutkuları, sadece denizcilikle sınırlı değil. Buz pateni ve kayak da bir yaşam biçimi… Buz pateni yapmak isteyen turistler de şehrin merkezinde, dondurulmuş küçük sahalarda rahatça kayabilir. Ülkedeki birçok kayak merkezinden biri olan ve 1892’den bu yana kayak yarışları düzenlenen Holmenkollen, Oslo’nun dağlık kesiminde. Bu yıl 23 Şubat-6 Mart arasında dördüncü kez gerçekleştirilecek Holmenkollen Dünya Kayak Şampiyonası için aylar öncesinden hazırlıklar başlatıldı; yollar yenilendi, pistler temizlendi, son dakikada herhangi bir arıza çıkmaması için bütün kontroller yapıldı. Bu şampiyonanın şöyle de bir özelliği var: Kayak yarışlarının gerçekleştirildiği hafta boyunca şehir merkezinde bir yandan da çeşitli festivaller düzenlendi.

Kaynak: sabah

GENEL

Sabah Namazı Vakitleri ve Önemi

Sabah namazı vakitleri, İslam’da büyük öneme sahiptir. Sabah namazı, günün en erken vakitlerinde kılınır ve müminler için manevi bir başlangıçtır. Sabah namazı kılmak, gün boyunca bereket ve huzur getirir. […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*