Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi Teleski ve Telesiyej ihalesi yapıldı

Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi Teleski ve Telesiyej ihalesi yapıldı.

Sivas’ın kış turizmine katkı sağlaması ve bölgenin cazibe merkezi haline dönüştürülmesi amacıyla, Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi’nde yürütülen çalışmalarda önemli bir mesafe daha kaydedildi. Çevre Düzeni Planı ile Nazım ve Uygulama İmar Planı onaylanan projenin kamulaştırma işlemlerinde de sona yaklaşılmasıyla beraber mekanik tesisler ihalesine çıkıldı. Merkez İlçe Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından yapılan ihale Birlik Başkanı ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Salih Ayhan başkanlığında gerçekleştirildi. Birçok firmanın katıldığı ihaleye 18.800.000 TL ile Leitner AG/SpA-Leitner Ropeways Halatlı Taşımacılık Ltd. Şti. ortak girişimi en düşük teklifi verdi.

250 günde tamamlanması planlanan yapım işinde; saatte 1000 ve 1200 kişi kapasiteli 2 adet Telesiyej, 1 adet 2 kişilik askılı T tipi self servis Teleski ile 1 adet kayma yüzeylerinde kullanılacak kar üstü pist hazırlama aracı ve 3 adet kar motosikleti yer alacak.

Günübirlik tesisler içinde çalışmaların sürdüğü projede herhangi bir olumsuzluğun yaşanmaması durumunda 2014’ün ilk aylarında mekanik tesislerin makaraları dönmeye başlayacak.

Yıldız Dağı Kayak ve Kış Turizm Merkezi’ni Sivas’a en kısa sürede kazandırmayı hedeflediklerini belirten Vali Zübeyir Kemelek “İhale süreci öncesinde, kamulaştırma işlemleri ile önemli bir yol kat ettik. Burada gerçekleştirilecek çalışmalar tüm ayrıntıları ile büyük bir titizlik içerisinde planlanarak hayata geçirilecek. Bölgenin ulaşım açısından da istenilen düzeye getirilmesi için bir takım çalışmalar yapılıyor. Bu proje üzerinde önemle duruyoruz. Keşke dememek için gerek teknik gezilerimiz sonucu ekibimiz ve gerekse de üniversitemiz ile istişareler yaparak ilerliyoruz. Sivas bu işe en son başlayan il ama en prensipli, en uygun ve hatasız bir tesis ortaya koymak için yola çıktık. İlimiz uluslararası kayak yarışmalarına ev sahipliği yapabilecek şekilde bir kış turizm merkezine kavuşacak ” dedi.

İhale hakkında da bilgi veren Vali Kemelek, “Mekanik tesisler proje ve uygulama ihalesi birlikte yapıldı. İhaleye kendi konusunda uzman uluslar arası düzeyde firmalar katıldı. İhale komisyonu, teknik ekibi ile beraber süreci değerlendirerek bir hafta içerisinde kararını verecek. Daha sonra da sözleşme aşamasına getireceğiz. Sivas adına hayırlı olsun. Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi’nin hayata geçmesi için emek veren tüm personelimize ve ihaleye katılan firmalara teşekkür ediyorum “dedi.

Kaynak: İHA

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz