Balçova teleferiğin yeni yolcu kabinleri gökkuşağı renklerinde

Balçova teleferiğin yeni yolcu kabinleri gökkuşağı renklerinde :İzmir Büyükşehir Belediyesi, Balçova’daki yeni teleferik tesisleri için gerekli yıkım ve temizlikleri yaptıktan sonra inşaat ve kurulum çalışmalarına başladı. Saatte 1200 yolcu taşıyacak yeni teleferiğin kabinleri, gökkuşağı renklerinde olacak.

Uzun yıllar İzmir’in simgeleri arasında yer alan ancak Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi’nin “kullanılması sakıncalı” raporu sonrasında hizmete kapatılan Balçova Teleferik Tesisleri’nin baştan sona yenilenmesi için yapım çalışmalarına başlandı. İzmir’e tekrar kazandırılan modern tesisin gökkuşağı renklerindeki kabinleri de kente ayrı bir renk katacak.

ZORLU BİR SÜREÇ YAŞANDI
Zorlu bir sürecin ardından proje ve yapım ihalesini sonuçlandırarak uygulama projelerini hazırlayan Büyükşehir Belediyesi, işe eski teleferik tesislerindeki direkleri ve halatları sökerek başladı. Binaları ve döner gazinoyu yıktıktan sonra çıkan molozları alandan uzaklaştıran ekipler, teleferik alanını yeni tesisleri kurmaya hazır hale getirdi. Geçtiğimiz Haziran ayı sonunda kiralama imza protokolü gereği uygulama projelerini onay için Orman Bölge Müdürlüğü İşletme Müdürlüğü’ne gönderen Büyükşehir Belediyesi, onayın gelmesi ile birlikte yeni teleferiğin inşaat ve kurulum çalışmalarına başladı.

AB STANDARTLARINDA OLACAK
AB standartlarına uygun olarak yeni baştan tasarlanan ve saatte 1200 yolcu taşıyacak olan Balçova Teleferik Tesisleri baştan aşağı yenilenerek çok daha güvenli ve daha modern bir şekilde İzmirlilerin hizmetine sunulacak. Her biri gökkuşağının bir renginde olacak şekilde tasarlanan 8′er kişilik kabinlerde yolculuk süresi 2 dakika 42 saniye olacak. 12 milyon 65 bin 500 TL maliyet ile yaşama geçirilecek yeni tesisin, önümüzdeki yılın ilk aylarında hizmet vermeye başlaması planlanıyor.

Kaynak : haber.stargazete.com