Palandöken Kayak Merkezi Dünyaya Açılıyor

Palandöken Kayak Merkezi Dünyaya Açılıyor :Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) ile Serhat Kalkınma Ajansı’nın (SERKA) işbirliği kapsamında Ukrayna, Rusya ve Gürcistan’dan gelerek Palandöken Kayak Merkezi’nde kayak yapan basın mensupları ile tur operatörleri, Erzurum’u ülkelerinde tanıtacak.

Türk Hava Yolları’nın (THY) desteği ile kente gelen yabancı ziyaretçiler, buz paten salonları, Türk Telekom Atlama Kuleleri ve tarihi mekanları gezdi.

KUDAKA Tanıtım ve İşbirliği Uzmanı Emre Akdağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yabancı misafirlerin, bölgenin tanıtım ve kış turizmindeki potansiyelin artırılmasına yönelik yapılan çalışmalar kapsamında Erzurum’Da ağırlandığını söyledi.

Proje kapsamında, Erzurum’a daha önce hiç gelmeyen tur operatörlerinin ve ülkelerinde önemli bir potansiyele sahip medya kuruluşlarının temsilcilerinin şehre davet edildiğini belirten Akdağ, şöyle devam etti:

“Tanıtım ve işbirliği projeleri kapsamında her yıl şehrimizde yabancı tur operatörlerini ve basın mensuplarını ağırlıyoruz. Amacımız bölgenin potansiyelini uluslararası düzeyde artırmak. Bu tür çalışmaların dönüşü büyük oluyor ve bu dönüşleri yıl içerisinde geçtiğimiz yıl yaşadık. Amacımız gelecek yıllarda da bu tür organizasyonların devamını sağlayarak bilinirlik potansiyelini artırmaktır. Gelen misafirlerin arasında daha önce Erzurum’a hiç gelmeyen kayak yapmayanlar var. Burada ilk kez kayak yaparak, kayağın ve karın tadını yaşadılar. Tarihi mekanları kış sporları için yapılan tesisleri gezdiler. Medya kuruluşlarının temsilcileri buradan gittikten sonra kendi ülkelerinde yapacakları haberlerle bölgenin tanıtımı için önemli bir rol oynayacak. tur operatörleri de yine aynı şekilde buradaki doğal güzelliği görünce karşılaştıkları manzaraya adeta büyülendi. Böylesine bir ortam beklemediklerini dile getirdiler. Tabi bu kadar güzellik arasında tanıtım yapmak bizleri sevindiriyor.”

Palandöken Kayak Merkezi’nde kayak yapan ve aralarında ilk kez Erzurum’a gelerek kayak yapma imkanı bulan tur operatörlerinden Ukraynalı Anna Levchenko da Türkiye’de turizm denilince sadece akla denizin geldiğini ifade etti.

Türkiye’ye daha önce bir kez geldiğini fakat Palandöken’i hiç görmediğini dile getiren Levchenko, “Burası gerçekten çok güzel. Palandöken’i gittiğim her yerde anlatacağım ve kış sezonunda tatile çıkacak olan misafirlerimizi buraya yönlendireceğim. Ayrıca, gezilerimizin önemli bir kısmını da buraya yapmayı planlıyoruz. Burada doğal manzara, kayak ve Palandöken harika. Türkiye’nin ismi sadece denizle ön plana çıkıyor. Oysa burada daha muhteşem güzellikler var. Bütün insanların Palandöken’de kayak yapmasını tavsiye ediyorum” diye konuştu.

Ukraynalı gazeteci Tatiana Stetsenko ise hayatında ilk kez kayak Palandöken’de kayak yaptığını ve kayağın çok hoşuna gittiğini söyledi.

Kaynak : ekonomi.haberturk.com