Bursada teleferik hattı açıldı Uludağ hasreti bitti

Bursada teleferik hattı açıldı Uludağ hasreti bitti :Bursa ile Uludağ arasındaki teleferik hattı, 19 ay devam eden yenileme çalışmaları ertesi bir daha hizmete alındı. Yeni direk ve tellerde 8′er kişilik modern kabinlerle yürütülen seferler sayesinde 12-13 dakikada Uludağ’a çıkılabiliyor. Başkan Altepe: “Vatandaşlarımız, Bursa ve Uludağ’ın panoramik manzarasını takip ederek konforlu bir şekilde yolculuk yapabiliyor” diye belirtti .

Bursa’nın simgesi olan teleferik, yeni yüzüyle seferlerine start verdi . Kayak ve kış turizminin mühim merkezlerinden Uludağ ile Bursa kent merkezi arasındaki teleferik hattı, yeni kabin, tel ve direklerle modernize edildi. Hatta seferler, 19 ay devam eden çalışmaların peşinden bir daha başlatıldı. Teleferik hattının yenilenmesine, eski sistemde 1 Kasım 2012′de yapılan son seferin peşinden başlatıldı. Büyükşehir Belediyesi ekipleri, eski kabinleri devre dışı bıraktıktan akabinde Teferrüç-Sarıalan güzergahındaki direk ve telleri söktü. Bunun peşinden yeni direk ve tellerle hat modernize edilerek hizmete sunuldu. Hatta 19 ay akabinde tekrardan başlatılan seferlerde, teknolojik yeniliklere makul kabinler kullanılıyor.

KAPASİTE 12 KAT ARTTIRILDI

Teferrüç İstasyonu’nda incelemelerde mevcut bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, gazetecilere yapmış olduğu açıklamada, teleferiğin 29 Ekim 1963′te hizmete alındığını hatırlattı. Bu ulaşım sisteminin, yenilenmesi amacıyla kuruluşundan 49 sene akabinde devre dışı bırakıldığını ifade eden Altepe, “Teleferiğimiz, yeni haliyle kuruluşundan yarım asır akabinde tekrardan yolcu taşımaya start verdi . Hava şartlarının elverişsizliği sebebiyle asfalt çalışması ve çevre düzenlemesi yapılamadı. Bu eksiklikleri gidererek resmi açılışımızı yapacağız” diye belirtti . Yeni sistemin özelliklerine değinen Altepe, yolcu taşıma kapasitesinin eskiye nazaran 12 kat artırıldığı bilgisini verdi.

ÇARŞAMBALARI HALK GÜNÜ OLACAK

Altepe, 8′er kişilik kabinlerle 12-13 dakikada Uludağ’a gitmenin mümkün olduğunu dile getirerek, şu şekilde açıkladı : “Vatandaşlarımız, Bursa ve Uludağ’ın panoramik manzarasını takip ederek konforlu bir şekilde yolculuk yapabiliyor. Ulaşım ücreti 1, beş sene önce uyguladığımız gibi tekrar 10 lira. Amacımız; bütün yurtdaşlarmızın bu teleferiği kullanabilmesi. Bursa halkının yüzde 95′inin teleferiği kullanmadığını biliyoruz. Çarşamba gününü ‘halk günü’ ilan ettik. Vatandaşlarımız olağan tarifenin yarısını ödeyerek beş lira gibi bir ücretle bu günlerde Uludağ’a çıkabilecek. Teleferik seferleriyle Uludağ’ın her yeri cıvıl cıvıl oldu. Bu seferlerle Bursa ve Türkiye’nin, başta turizmi olmak üzere ekonomisine de katkı sağlamış olacağız.”

GENEL

Muharrem Ayı ve Aşure Günü

Muharrem ayı, İslami takvimde önemli bir aydır ve Aşure Günü bu ayın onuncu günü kutlanır. Aşure Günü, birçok Müslüman toplumunda önemli bir geleneksel tatil günü olarak kabul edilir ve genellikle aşure çorbası pişirilir ve paylaşılır. […]

GENEL

24 Haziran 2024 Akaryakıt Fiyatları

24 Haziran 2024 tarihinde akaryakıt fiyatları ne olacak? Bu içerikte 24 Haziran 2024 tarihine dair akaryakıt fiyatları hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz. Akaryakıt sektöründeki son gelişmeleri öğrenmek için tıklayın. […]