Babadağ Teleferik Projesinin Tanıtımı Yapıldı

Babadağ Teleferik Projesinin Tanıtımı Yapıldı : Yıllardır yapılması düşünülen ve Fethiye’de turizm sektörünün önünü açacak olan Babadağ teleferik projesinin tanıtım toplantısı yoğun katılımla gerçekleşti. Fethiye’de turizm sektörünü 12 aya yayacak olan Babadağ Teleferik projesini gerçekleştirmek için 5 yıldır büyük mücadele veren Fethiye Ticaret ve Sanayi Odasının düzenlemiş olduğu Babadağ teleferik projesi tanıtım etkinliğine; Muğla Valisi Amir Çiçek, Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık ve Fethiye Protokolü üyeleri, Muğla Büyük Şehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Karakuş, Muğla Gazeteciler Cemiyeti başkanı Süleyman Akbulut, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, MHP Muğla milletvekili Mehmet Erdoğan, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahsur Harmandar ve akademisyenler, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile resmi ve kamu kurum yöneticileri katıldılar.

Fethiye DSİ. Sosyal Tesislerinde düzenlenen tanıtım toplantısında; FTSO yönetim kurulu başkanı Akif Arıcan, Muğla Büyük Şehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan, CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, CHP Muğla milletvekili Ömer Süha Aldan ve en son olarak da Muğla Valisi Amir Çiçek birer konuşma yaptılar.

“6 YIL BOYUNCA, FETHİYE’NİN, MUĞLA’MIZ VE ÜLKEMİZ ADINA ÜSTLENDİĞİMİZ BU SORUMLULUĞUN HAKKINI VEREBİLMEK İÇİN, GECE GÜNDÜZ ÇALIŞTIK”
Tanıtım toplantısının açılış konuşmasını yapan FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Akif Arıcan; “Odamız 2011 yılında, Fethiye’nin bir hayali olan Babadağ Teleferik Projesini gerçekleştirmek üzere bir sorumluluk aldı. 6 yıl boyunca, Fethiye’nin, Muğla’mız ve ülkemiz adına üstlendiğimiz bu sorumluluğun hakkını verebilmek için, gece gündüz çalıştık. Çalışmalarımız nihayet sonuca vardı. İlçemizin ekonomisini 3T olarak adlandırdığımız turizm, tarım ve ticarete dayanıyor. Eşsiz doğal ve tarihi güzelliğe sahip olmamıza rağmen turizmde maalesef 6 aylık bir sezona sahibiz. Bu uzun vadede bizi geleceğe taşıyacak bir turizm anlayışı değil. Oda yönetimi olarak göreve geldiğimiz günden bu güne, turizmden aldığımız payı yükseltecek, emeğimizin ve yatırımlarımızın karşılığını alabildiğiniz bir turizm anlayışını bölgemize kazandıracak çalışmalar üzerinde durduk. Burada gördüğüm en önemli sorun, bu güzellikler üstüne aklımızı, emeğimizi ve sermayemizi koyarak, bir ekonomik değer haline dönüştürememek.

“BU SÜREÇTE 3 GENEL, 1 YEREL SEÇİM GEÇİRDİK. İKİ TANE ORMAN GENEL MÜDÜRÜ, ÜÇ TANE DE ÖÇK BAŞKANI DEĞİŞTİ”
Teleferik projesine girmekteki temel gayemiz, Babadağ’ın güzelliğini somut bir proje ile bir turizm değeri haline getirmek ve ilçemiz ekonomisine kazandırmaktır. 211 yılının Temmuz ayında aldığımız bu projenin izinlerini 2016 yılının sonunda tamamlayabildik. Bu süreçte 3 genel, 1 yerel seçim geçirdik. iki tane Orman Genel Müdürü, üç tane de ÖÇK başkanı değişti. Böyle büyük projelerin izinleri ülkemizde maalesef kolay alınmıyor. Dileğimiz bu süreçlerin daha kolay bir şekilde aşılması. Yaklaşık 70 milyon lira tutarındaki projemizin imar planının hazırlanması, projelendirilmesi ve ihale aşamasına gelmesinde başta kendi ekibim olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Projenin ihalesini 3 Nisan’da yapacağız. Bu projenin finansmanının yapık işi karşılığı kiralama yöntemi şeklinde olmasını uygun gördük. Odamızın şirketi vasıtasıyla böyle büyük bir projeyi yapmak ve işletmenin uzun vadeli olamayacağını değerlendirdik. Ülkemizde kamuya bağlı şirketlerde maalesef özel sektörün verimliliğinin sağlayamıyoruz. Böyle büyük bir projenin işletilmesi profesyonel bir bakış açısı gerektiriyor. Bu profesyonel bakış açısının Fethiye’ye kazandırılması gerekiyor. Bizim Oda olarak yapmamız gereken, yatırımlara öncü olmak. Biz bu projeye girerek, izinlerini tamamlayarak öncü olduk. FTSO olarak yapım işi karşılığı yöntemi ile biz bu projenin Fethiye’ye karşı sorumlusu, işletmeciye karşı ilse ortağı olduk” diye konuştu.

“TELEFERİK PROJESİNİN FETHİYE’NİN KIŞ TURİZMİNE BÜYÜK BİR HAREKETLİLİK GETİRECEK”
Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün; “Çok özel ve güzel bir projenin tanıtım günündeyiz. Sayın başkanım her karşılaştığımızda bu projenin süreciyle ilgili bilgi verdi ve aştıkları engelleri bizle paylaşarak 2011’den 2017 yılına kadar geçen süreci paylaştı. Eğer bu proje çok daha önce hayata geçmiş olsa isi şimdi katma değerlerini devşiriyor olacak ve Fethiye ve Muğla turizmine önemli bir katkı elde etmiş olacaktık. Ama geç olsun güç olmasın diyerek bundan sonraki kısmın en doğru şekilde ve en çabuk şekilde hayata geçmesini temin etmemiz lazım” dedi. Teleferik projesinin Fethiye’nin kış turizmine büyük bir hareketlilik getireceğini belirten Gürün; “Teleferik projesi turizm mevsiminin uzatılmasına çok önemli katkısı olacak. Muğla kıyı turizmi yapan bir il. Türkiye’de deniz, kum, güneş turizmi yapıyor. Bunu devam ettirecek ve daha fazla destek sağlayacak kırsal ve kültür turizmini harekete geçirerek bu coğrafyayı tümüyle turizme korunur şekilde, zedelemeden taşıma imkanına sahibiz. Bunun en güzel örneklerinden biri de teleferik projesi olacak” diye konuştu.

“BELKİ DE BU SIKINTILI TURİZM DÖNEMİ ARAYIŞLARIN DAHA DERİNLEMESİNE YAPILIP HAYATA GEÇİRİLMESİNİ SAĞLAMAK AÇSISINDAN ÖNEMLİ BİR FIRSAT OLABİLİR”
Turizmde yaşanılan sıkıntıları şans haline dönüştürülebileceğini kaydeden Gürün; “Turizmde yaşadığımız sorunları ve önümüzde yaşayacağımız sıkıntıları değerlendirdiğimizde bunu bir şans haline getirebiliriz. Yapmakta olduğumuz turizmi daha iyi değerlendirerek acaba yapmakta olduğumuz turizm şeklinin nasıl daha iyi hale getirmemiz lazım, nasıl başka öğeleri devreye sokarak süreyi uzatmak ve kişi başı harcamayı arttırmamız gerekli bunları çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Belki de bu sıkıntılı turizm dönemi bu arayışların daha derinlemesine yapılıp hayata geçirilmesini sağlamak açsısından önemli bir fırsat olabilir. Her şeyde bir hayır var deriz ve hiçbir sıkıntıyı, gelecekle ilgili umutsuzluğa tabir etmeyiz. Evet, olmuştur bu sıkıntı vardır ama gelecekte hayır var deriz. Onun içinde her türlü sıkıntıdan bir umutla çıkmamız ve geleceğe daha umutlu bakmaya gayret etmemiz gerekli” dedi.

“ ERDOĞAN “HAYIRLI VE UĞURLU OLMASINI CENABI ALLAH’TAN NİYAZ EDİYORUM”
MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan konuşmasında “bölgemiz için büyük önem arz eden Babadağ teleferik Projesi öncelikle Fethiye’mize ve Muğla’mıza hayırlı ve uğurlu olmasını Cenabı Allah’tan niyaz ediyorum. Bu projenin bugünlere gelmesinde emek sarf eden herkese çok teşekkür ediyorum. Tabiî ki; emeğin büyüğü ve bu işin öncülüğünü yapan FTSO başkanı Sayın Arıcan’dır. Kendisine huzurlarınızda teşekkür ediyorum” dedi. Konuşmasına devam eden Erdoğan turizm sektörünü ile ilgili gelişmeler ve beklentiler hakkında bilgi verdi.

“ARICAN’IN NASIL BAŞARDIĞINI ÇOK İYİ BİLİYORUM”
MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan konuşmasından sonra CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir “Bu gün gerçekten çok mutluyum. FTSO başkanımızın 2011 yılından beri sürekli olarak bilgilendirdiği Babadağ teleferik projesi ile ilgili; Ankara’ya belki 100 defa nasıl gidip geldiğini ve bu işi nasıl takip ettiğini, zaman zamanda engellendiğini, nasıl başardığını çok iyi biliyorum. 30 Milyon civarında büyük bir yatırım. Fethiye ve bölgemiz için büyük bir kazanım. Bu projeye katkısı olan herkesi kutluyorum” dedi. Konuşmasına devam eden Demir; FTSO’nun diğer projesi olan Fethiye Kurvaziyer limanı projesini gerçekleştirene kadar alternatif olarak Göcek’teki Mopak iskelesinin kurvaziyer gemiler için kullanılabileceğini söyledi. Fethiye körfezinin temizlenme işinin uzun bir süre olacağını söyleyen Nurettin Demir; Göcek’teki Mopak iskelesine büyük yük gemilerin yanaştığını belirterek kurvaziyer gemilerin yanaşabilmesinin mümkün olacağını ve bu şekilde bölge turizmine büyük bir katkı sağlayacağını, söyledi.

“2011 YILINDAN BERİ OLAN YOĞUN ÇALIŞMALARI ÇOK YAKINDAN GÖZLEMLEDİK”
CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir’in konuşmasından sonra CHP Muğla milletvekili Ömer Süha Aldan bir konuşma yaptı. CHP Muğla milletvekili Ömer Süha Aldan konuşmasında “Babadağ teleferik projesine; Sayın FTSO başkanı Arıcan ve arkadaşlarının hakikaten 2011 yılından beri çok yoğun bir şekilde çalışmaları oldu. Bizde bu çalışmayı yakından gözlemledik. 6 ve 7 yıllık bir emeğin sonucunu çık yakında görmek üzere burada toplanmış bulmaktayız. Sayın Arıcan’ın 3 büyük projesi vardı. Birincisi Babadağ teleferik projesi, ikincisi Fethiye Kurvaziyer iskelesi ve yat yanaşma ve çekek yerinin taşınması projesi idi. Birincisi gerçekleşmiş oldu” dedi. Konuşmasına devam eden Aldan turizm konusundaki beklentiler ve sıkıntılar hakkında bilgi verdi.

“FETHİYE’NİN HAYALİ OLAN TELEFERİK PROJESİ GÜÇ BİRLİĞİYLE HAYATA GEÇİRİLİYOR”
Fethiye için hayal olan projenin hayata geçirilmesinden dolayı duyduğu mutluluğu paylaşan Muğla Valisi Amir Çiçek; “Fethiye denizi, dağı, vadisi, tarihiyle birbirini tamamlayan Türkiye’nin incisi bir yer. Buradaki zenginlikleri koruyarak insanlarımıza hatta dünyanın her yerindeki insanlara servis etme gerekliliğinin bilincindeyiz. Fethiye’nin hayali olan teleferik projesi güç birliğiyle hayata geçiriliyor. Bu projeden bana bahsedildiği zaman tüm bürokratlar ve siyasi parti milletvekilleriyle arkasında duracağımızı söylemiştim. Geldiğimde Babadağ’ın bin 200 rakımlı pisti yoktu. İlk olarak o pisti açtık. Muğla’da 4 mevsim 12 ay Babadağ , Ölüdeniz insanlara hizmet vermelidir. Fethiye 12 ay bu güzelliklerini sergilemelidir. Kar yağıp çıkamadığımızda bin 200 metre pistinde uçuşlar yapılıyor. Dolayısıyla her ay Babadağdan yamaç paraşütü yapılacak bir konuma geldi” diye konuştu.

“FETHİYE’NİN HAYALİ GERÇEKLEŞTİ”
Vali Çiçek; “Dünyanın hiçbir yerinde rastlanılmayacak güzelliğe sahip Ölüdeniz gibi bir yer yok. Hiçbir yerde Babadağ, Kayaköy, orman, plaj yok. Fethiye havzası gibi seyri güzel bir yer projeyle havadan izlenebilecek. Yamaç paraşütünü sevmeyen ve yukarı çıkmayanlar hep aşağıdan bakmıştır. Teleferikle yukarıdan izlendiği zaman dünyanın birçok yerinden insanları buraya daha çok çekeriz. Projenin bedeli 30 milyon dolar. Bu para çok çabuk yerine konabilir. Teleferik açıldığında 450 bin kişinin buradan yararlanacağı söyleniyor. Her yıl da yüzde 5 artış göstereceği raporlarda yazıyor. Hal böyle olunca otellerimiz, restoranlarımız ve esnafımız de daha rahat edecektir. Projeyle Fethiye’mizi Türkiye ve dünyaya daha iyi açmış olacağız. Fethiye’nin hayali gerçekleşti” dedi.

Kaynak : www.fethiyehaber.com

Günceleme tarihi: 07/03/2017

İlgili Reklamlar