Yahya Kaptan Hepimizin Platformu Yok Denen Projeyi Paylaştı

ebwhKrRoPOoTmIreBUsDLOWwuyMajwtensdZmKykc
ebwhKrRoPOoTmIreBUsDLOWwuyMajwtensdZmKykc

Tramvay Hattı Uzatma Projesi kapsamında yapılması planlanan ‘Stadyum Güzergahı’nın Yahya Kaptan Yürüyüş Yolu üzerinden geçirileceği bilgisi sonrası ayaklanan Yahya Kaptanlılar, “Yeşilime dokunma” diye eylem yapmış, amaçlarının tramvaya karşı çıkmak olmadığını da vurgulamıştı.
Yahya Kaptan Hepimizin Platformu’ndan yeni bir açıklama geldi. “Ortada hiçbir şey yok, bu neyin eylemi” diyenlere cevap verdiklerini belirten platform, projenin tüm detaylarının aktarıldığı Proje Tanıtım Dosyasını kamuoyu ile paylaştı. Platformun yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Sizlerin de bildiği gibi, son günlerde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda, ‘Tramvay Hattı Uzatma Projesi’ kapsamında yapılması planlanan ‘Stadyum Güzergahı’nın Yahya Kaptan Yürüyüş Yolu üzerinden geçirileceği bilgisini elimizden geldiğince gerek sosyal medya da gerekse yaptığımız etkinliklerle duyurmaya çalıştık ve duyurmaya da devam ediyoruz.
Sürecin başlangıç noktası olan, Kaymakamlık tarafından Yahya Kaptan Mahalle Muhtarlığına iletilen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi-Etüt ve Projeler Daire Başkanlığı- Etüt ve Plan Şube Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilmesi planlanan ‘Tramvay Hattı Uzatma Projesi’ ne 14.06.2019 karar tarihi ve 30491585 220-02 E-2019290 karar no.lu ‘Çevresel Etki Değerlendirme Gerekli Değildir’ bilgilendirmesinin ardından Ulaşım Daire Başkanlığı ile yaptığımız görüşmede Yahya Kaptan için düşünülen 3 farklı güzergah alternatifinin olduğunu ancak yüksek olasılığın yürüyüş ve bisiklet yolu güzergahı olabileceği bilgisini aldık. Aynı zamanda Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’dan da randevu talep ettik ancak henüz herhangi bir karşılık alamadık.
Mahalleli ve bu alanı kullananlar olarak çoğumuzun bu durumdan haberdar olmaması sebebiyle de çeşitli bilgilendirme organizasyonları yapmaya başladık. Süreci resmi yollarla takip ederken ‘ÇED Gerekli Değildir’ bilgilendirmesinin ekinde olması gereken ‘Proje Tanıtım Dosyası’na ulaştığımızda ise projenin tamamında ‘Symbol AVM, Özel Medical Park Hastanesi karşısındaki yürüyüş yolu’ olarak tanımlanan ve bu alana ait, uydu görüntüsü dahil, tüm görsellerin yer aldığını da öğrenmiş olduk. Ulaşım Daire Başkanlığı ile yeniden görüştüğümüzde ise ‘ÇED gerekli değildir’ raporunun çıkarılması için dosyaya sadece bu alanın eklendiğini ancak güzergah değişiminin teknik olarak mümkün olabileceğini öğrendik.
Sizlerin de bildiği gibi Yahya Kaptan Brisa’nın, GoodYear’ın, Pakmaya’nın, Köfteci Yusuf’un ve D-100 karayolunun arasında kalmış, kötü koku, pis hava ve gürültü ile çevrelenmiş bir mahalledir. Tramvayın geçirilmesi planlanan güzergahta bulunan 361 adet ağacın kesilmesi ya da herhangi bir yere taşınması durumunda ortaya çıkacak gürültü ve hava kirliliğini görmezden gelmek mümkün değildir. Bilinmelidir ki; bu alanın varlığı bizler için konfor değil, zaruri bir ihtiyaçtır.
Bizler burada yaşayanlar ve burayı kullananlar olarak, burayı yeşiliyle, doğasıyla, hayvanlarıyla seviyoruz. Tramvay geçirilmesi planlanan yolu, Yuvam’dan, Köseköy’den ve çarşıdan gelen insanlarla birlikte, yürümek, koşmak, bisiklet sürmek ya da bazen sadece fabrikaların arasında nefes alabilmek için kullanıyoruz. Çocuklarımızı oradaki salıncaklarda sallıyor, biraz da olsa araçlardan, trafikten uzak koşabilmelerinin mutluluğunu yaşıyoruz. Burayı gözümüzün bile görmediği yüzlerce canlıyla birlikte paylaşıyoruz.
Toplu taşımanın da önemini ve kıymetini bilerek, tramvay güzergahının rant uğruna bu alandan ve herhangi bir yeşil alandan geçmesini kabul etmiyor, alternatif güzergahların değerlendirilmesini talep ediyoruz. Amacımızın tramvay projesini engellemek değil, güzergahın yeşil alanlara dokunmadan değiştirilmesi olduğunu tekrar tekrar vurguluyoruz.
Yaşanan tüm bu sürecin beraberinde de mesnetsiz bir şekilde dile getirilen ‘fol yok yumurta yok’ gibi iddialara ya da ‘ağaçların kesmesi akıllıcadır’ gibi rantçı söylemlere kulak asmamanızı ve ekli dosyada ilettiğimiz, projenin tüm detaylarının aktarıldığı Proje Tanıtım Dosyasını incelemenizi tüm basın emekçisi dostlarımızdan rica ediyoruz. Tüm sürecin yakından takipçisi olacağımızı ve yasal tüm haklarımızı değerlendireceğimizi de kamuoyuna duyuruyoruz.”
Kocaeli Tramvay Hattı Uzatma Nihai Proje İçin TIKLAYIN

Benzer teleferik haberleri

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın