Bursa Hızlı Treni Şimdi De Dış Kredi Limitlerine Takıldı

Uzun süre adını tartıştık… Fakat Bursa’nın tren projesinin Yüksek Hızlı Tren olmadığını artık biliyoruz. Çünkü, Bursa-Bilecik hattında yük treni de sefer yapacak ve bu iki trenin teknik nedenlerle aynı hatta çalışamıyorlar.

Bizim trenin adı TCDD belgelerinde konvansiyonel tren olarak tanımlanan Yüksek Standartlı Demiryolu Hattı olarak geçiyor. Yani, normal trenin hızlısı bir trenimiz olacak.

Ne var ki…

2012 Aralık’ta temelini büyük bir heyecanla attığımız Bursa treni projesinde başından beri sorunlar yaşanıyor ve proje bir türlü istenilen hızda ilerlemiyor.

Bunu söylerken…

Bursa siyasetçilerinin, özellikle milletvekillerinin iyi niyetli çabaları ve işi hızlandırma girişimlerinin takdir edilmesi gerektiğini de vurgulamak gerekiyor.

Ama…

Ankara farklı baktığı için bu iyi niyetli çabalar sonuca henüz ulaşmış değil.

Nitekim…

Ankara’daki dostlardan gelen son haber de projenin talihsizliklerinin devam ettiğini gösteriyor. Konuştuğumuz dostlardan en son şunu öğrendik:

Henüz başlamayan 40 kilometrelik Yenişehir-Bilecik hattı finansmanı için bir süredir dış kaynaklı kredi arayan TCDD bu krediyi bulmuş. Ne var ki bu kez de Türkiye’nin dış kredi limitlerinin dolu olması nedeniyle onay alınamamış.

O nedenle…

Önümüzdeki yakın süreçte Yenişehir-Bilecik hattında çalışmanın başlaması pek mümkün görülmüyor.

Yine de…

Konuştuğumuz dostlar “Dönemsel olarak bunların yaşanabildiğine” dikkat çektiler ve moralleri bozup umudu kaybetmemek gerektiğini söylediler.

Onlara göre…

Türkiye’nin ekonomik sorunlarının düzelmesini beklemeden de bu sorun aşılabilir, ancak kararı verecek mekanizmaların gündeminde daha büyük sorunlar var. O nedenle görüş açısının genişlemesini beklemek gerekiyor.

Şunu da eklediler:

“Bunu sağlamak da Bursa’nın elinde. Ancak Bursa’nın dinamiklerinin siyasi girişimleri yalnız bırakmaması gerekiyor. Başka kentlerde olan, ama Bursa’da eksik kalan da bu.”

Moraller bozulmasın, ama bu sözlerden istemeyi bilmeyen Bursa’nın biraz daha bekleyeceği anlaşılıyor.

Teknik Bakış: Trenin Hızı Değişmeyecek

Bursa’nın tren projesi adının değişmesine ilgili kaynaklar şöyle bakıyorlar:

“Adının Yüksek Standartlı Demiryolu olarak değişmesi dış kredi teminine yönelik teknik bir uygulama.”

Verdikleri bilgi şu:

“Trenin maksimum 200 kilometre hızı değişmiyor. 250 kilometre Yüksek Hızlı Tren olup bu hatlarda yük taşınamıyor. 200 kilometre ise Hızlı Tren ve bu hatlarla hem yolcu, hem de yük taşınabiliyor.”

Hesap şu:

“İki tren arasında, 105 kilometrelik Bursa-Osmaneli yolculuğu farkı sadece 6-7 dakika.” (Ahmet Emin Yılmaz/Olay)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*