Karasu Demiryolu Yeniden Start Almaya Hazırlanıyor

Karasu Demiryolu projesi 2012 ve 2017’de iki kez durmasının ardından yeniden start almaya hazırlanıyor. 2018 yılında başlayan projenin revize ihalesini kazanarak işe 2019’da başlayan firma, hazırlanan yeni projeyi Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’ne teslim etmeye hazırlanıyor.

İtalyan RPA S.R.L. firması tarafından hazırlanan Karasu-Akçakoca-Ereğli Limanı-Çaycuma-Bartın Limanı Demiryolu Bağlantısı Revize Etüt Proje Ve Mühendislik Hizmetleri İşinin teslim edilmesi ile inşaat kısa sürede başlayacak. 2019’da projeyi revize etmeye başlayan firmanın 1 yıllık iş teslim süresi ise Mart 2020 itibariyle sona eriyor. Yani Sakarya’nın rüya projesinin inşaatının yeniden başlaması için hazırlanan proje resmen Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğüne teslim ediliyor.

Hazırlanan ETÜT projesinin teslim edilmesinin ardından ise inşaat yeniden başlayacak. Genel Müdürlüğün planlarına göre ise Karasu Demiryolu hattı 2021 yılında 469 milyon 569 bin TL’ye mal olacak. Karasu Demiryolu ise Sakarya Valiliğinin hazırladığı rapora göre de 2021 yılında hizmet açılacak. Yani 2010 yılında start alan proje 11 yıllık inşaat ve proje çalışmalarının ardından 1 yıl sonra resmen hizmet vermeye başlayacak. Yük ve yolcu trenlerinin çalışacağı 55 kilometrelik hatta trenler 120 kilometreye kadar hıza çıkacak.

Karasu Demiryolu üzerinde Arifiye (1.OSB çevresi) Ferizli ve Karasu Limanında toplam 4 adet tren istasyonu olacak. Projenin ilk etabının 2021’de tamamlanmasının ardından ise demiryolu Bartın’a kadar uzayacak ve Kocaali’ye de bir istasyon inşa edilecek.

İşte dünü ve bugünü ile Karasu Demiryolu Projesi hakkında tüm detaylar ve bilinmeyenler.

PROJE NEDEN BU KADAR ÖNEMLİ?

Projede 1 ve 3.OSB ile Ferizli ve Karasu OSB’lerin lojistik çalışmalarında büyük bir yükü ortadan kaldırırken, Karasu Limanı üzerinden yapılacak ihracatları da büyük boyutlara taşıyacak.

1.OSB VE TOYOTA İÇİN İSTASYON OLACAK

Proje kapsamında istasyonlardan biri de Sakarya ekonomisinin dinamosu olan Sakarya 1.OSB içerisinde yer alacak. Bu istasyon, OSB’de konuşlu firmalar kadar Toyota fabrikasına da hitap edecek. Halen ihracat çalışmalarında liman ihtiyacını Kocaeli’den karşılayan Türkiye’nin en büyük ihracat yapan firmalarından olan Toyota, Karasu Demiryolu bağlantısı ile Karasu Demiryolunu aktif bir şekilde kullanma alternatifine de sahip olacak.

BARTIN’A KADAR UZANACAK

Demiryolunun ilk etabının ardından ise raylar Bartın’a kadar uzanarak Akçakoca, Ereğli, Çaycuma ve Bartın Limanlarını birbine bağlayacak. Demiryolunun Karasu-Bartın arasındaki mesafesi ise 281 kilometre olacak. Yani dev proje Arifiye, Bartın arasında tam 336 kilometre boyunca uzanacak.

ULUSAL DEMİRYOLU AĞINA BAĞLANACAK

Projenin en önemli özelliklerinden birisi ise Sakarya 1.OSB bölgesinde yer alacak istasyon ile Arifiye İstasyonu arasına inşa edilecek hat ile demiryolunun ulusal demiryolu ağına bağlanması olacak. Yani Karasu Limanı, bu bağlantı ile Türkiye’nin en ucunda yer alan şehirler için bile hizmet verebilecek ve Sakarya’nın dünyaya açılmasını sağlayacak.

DEMİRYOLUNDA KAÇ İSTASYON OLACAK?

Tüm etapları ile birlikte toplam 336 kilometrelik demiryolu hattında 8 adet istasyon bulunacak. Bu istasyonların 5’i ise Sakarya sınırlarında yer alacak. Sakarya’da bulunacak istasyonlar ise Adapazarı, Ferizli, Yuvalıdere (Durak-1), Karasu ve Kocaali’de bulunacak. Yani Kuzey’de bulunan ilçeler bu istasyonlar ile ulusal demiryoluna bağlanacak. Projenin diğer illerdeki durakları ise Akçakoca, Alaplı ve Çaycuma’da yer alacak. Demiryolu ile Bartın’da inşa edilecek gar ile sona erecek.

Projede yıl yıl ne oldu?

2010:İHALESİ YAPILDI

Arifiye istasyonundan başlayıp Karasu Limanına, oradan da Bartın’a kadar devam edecek olan Karasu-Akçakoca-Ereğli Limanı-Çaycuma-Bartın Limanı Demiryolu inşaatı, son yılların en büyük ve kapsamlı projelerinden biri olarak 2010 yılında Ulaştırma Bakanlığı tarafından ihaleye çıktı.

2011: İNŞAAT BAŞLADI

Yapılan ihaleyi kazanan firma, dev projenin ilk etabı olan Arifiye-Karasu arasındaki inşaat çalışmalarına 2011’de başladı.

2012: PROJE ÇAMURA GÖMÜLDÜ

İnşaatın başlamasından sadece 1 yıl sonra çalışmalar Söğütlü civarında ansızın durdu. Sadece Arifiye-Karasu arasındaki ilk etabı 320 milyon TL’ye mal olacak olan dev proje 2012 yılında ise tabiri caize çamura gömülmüş ve rafa kalkmıştı. Projenin rafa kalkmasının nedeni ise, ihalenin yapıldığı esnada öngörülemeyen bazı aksaklıklar oldu. Bu aksaklıkların en önemlisi ise, demiryolu hattının bazı bölümlerinde yaşanan zemin sıvılaşması problemiydi.

Zira projenin belli bir bölümünden sonra değişen arazi şartlarından dolayı inşa edilen rayların, toprağın yumuşaklığından dolayı çökeceği tespit edildi. 2013 yılında duran inşaatla ilgili dönemin AK Parti Milletvekili Hasan Ali Çelik yaptığı açıklamada, “Projeyi alan firma zeminde öngörülemeyen sorunlarla karşılaştı. Bazı bölgelerde balçık zeminle karşılaşıldı. İşleri bir hayli zorlaştı. Taş dolgu ile yapılması gereken yerler için başka yöntemlerin kullanılması gerekti. Maliyetler bir hayli arttı” demiş ve projenin ödeneğinin yetmediğini adeta kabul etmişti.

2013: PROJE RAFA KALKTI

Bu kritik hatadan dolay ilk başta belirlenen ödenek kısa sürede bitti ve proje tamamlanamadan da rafa kalktı. Projenin Karasu’dan başlayıp Söğütlü’ye kadar devam eden ve çamura gömülen bölümü, Karasu Demiryolu projesinin sadece yüzde 35’ine denk geliyordu.

2016: PROJEDE YENİ UMUT DOĞDU

Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü 2012 yılında ara verilen ve 2013 yılında da rafa ifade edilen projede inşaatlara yeniden başladı. Genel Müdürlük 7 gün 24 saatlik mesai ile projede hedeflenen çalışmaları gerçekleştirdi. Yüklenici firma Seza İnşaat, 200 işçisi ile zemine beton çakarak zemini sağlamlaştırma çalışmalarını yaptı. Bu esnada ayrıca zeminin belli bölgeleri de sağlamlaştırıldı.

2017: PROJEYE YENİDEN ARA VERİLDİ

2016’da yeniden başlanan proje yine Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğünün kararı ile 31 Mart 2017’de yeniden durduruldu.

2018: VE PROJENİN YENİLENMESİNE KARAR VERİLDİ

Projenin uzun süre rafa kalkmasının ardından ilk girişim 2018 yılında yaşandı. 2018 yılında Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü, proje için revize ihalesine çıktı. Yapılan ihalenin adı ise: Karasu-Akçakoca-Ereğli Limanı-Çaycuma-Bartın Limanı Demiryolu Bağlantısı Revize Etüt Proje Ve Mühendislik Hizmetleri İşi” idi. 2018 yılında yapılan ihaleye 8 firma katıldı ve bunlardan 7’sinin teklifleri kabul edilerek yaklaşık 1 yıl sürecek bir inceleme dönemi başladı. Genel Müdürlük bu 1 yıllık inceleme süresinde adeta geçmiş hatalardan ders çıkarırcasına projenin tüm detaylarını masaya yatırarak ETÜT ihalesini kime vereceği konusunda inceleme yaptı.

2019: REVİZE İHALESİ İTALYANLARA VERİLDİ

Genel Müdürlük ihale sonrasında 7 firmadan gelen teklifleri uzun bir süre boyunca değerlendirdi ve sonunda revize projesinin hazırlanması işinin dünyaca ünlü İtalyan RPA S.R.L. firmasına verdiğini duyurdu. Dünya genelinde Karasu Demiryolu gibi birçok büyük projeye imza atan RPA S.R.L. firması 8 milyon 366 bin TL maliyetle dev projenin ETÜT, revize ve kamulaştırma planlarını içeren ihalesini teslim alarak çalışmaya başladı. İhale kapsamında İtalyan firmanın 1 yıl içerisinde projeyi teslim etmesi de şart koşuldu.

2020: PROJEDE İNŞAAT YENİDEN BAŞLAYACAK

İtalyan firmaya verilen 1 yıllık süre geçtiğimiz hafta (Mart 2020) sona erdi. Firmanın projeyi kısa süre içerisinde Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’ne teslim edileceği öğrenildi. Etüt projesinin teslim edilmesinin ardından ise projede inşaat yeniden başlayacak. Projenin yeni hali ise 469 milyon 569 bin TL’ye mal olacak. Proje kapsamında 55 kilometrelik demiryolu hattı inşa edilerek güzergah boyunca 1 adet 500 metrelik viyadük ve 190 adet köprü, geçit gibi sanat yapısı inşa edilecek.

Projenin ilk etabı olan Karasu-Arifiye arasının ardından ise demiryolunun Bartın bağlantısı başlayacak. Yük ve yolcu trenlerinin çalışacağı demiryolu hattında çalışacak trenler 120 kilometreye kadar hıza çıkacak. Güzergahta 8 istasyon bulunacak ve bunların 5’i Sakarya’da yer alacak. (Adayorum)

Günceleme tarihi: 09/03/2020

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun