Son Dakika: 2021 Memur SSK ve Bağ-Kur Emekli Maaşları Ne Kadar Oldu?

memur ve emekli maas zam oranlari aciklandi memur ssk ve bag kur emekli maaslari ne kadar oldu
memur ve emekli maas zam oranlari aciklandi memur ssk ve bag kur emekli maaslari ne kadar oldu

2021 Memur ve emekli maaşlarının ne kadar olacağı, aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından belli oldu. Yaklaşık 16 milyon SSK, Bağ-Kur ve memur emeklisi ile birlikte çalışan memurun gözü bugün açıklanacak aralık ayı enflasyonuna çevrilmişti beklenen açıklama geldi.

SSK ve Bağ-Kur’luların Emekli Zammı 8.36 Oldu

Aralık ayı enflasyon verisi ile birlikte yılın ilk yarısındaki memur ve emekli maaşları zammı da bugün netlik kazandı. 2020’nin ikinci yarısında toplu sözleşmeden kaynaklı maaşına yüzde 4 zam alan devlet memurlar için TÜİK’in duyurduğu Aralık ayı enflasyonu ile birlikte emekli ocak zammı ve memur maaş zamları belli oldu. SSK ve Bağ-Kur’luların emekli zammı 8.36 oldu. Memur ve memur emeklisi ise enflasyon farkı ile birlikte 7.36 zam alacak.

Memur ve emekli maaşlarına yapılacak olan zam oranı aralık ayı enflasyon rakamlarının ardından belli oldu. Enflasyon, Aralık 2020’de yüzde 1,25 artarken, yıllık bazda yüzde 14,60 oldu. Enflasyona göre memurların maaşına yüzde 7.36 oranında zam yapılacak. Emekliler, Ocak-Haziran döneminde maaşlarını yüzde 8.36 zamlı alacak. Zamla birlikte ek ödeme de artacak.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı aralık ayı enflasyon verileri ile birlikte memur maaşlarına ve emekli aylıklarına yapılacak zam oranı da belli oldu. Buna göre, Temmuz-Aralık döneminde enflasyon yüzde 8,36 olarak gerçekleşti.  Bu rakama göre memur ve memur emeklilerine yüzde  4.36 enflasyon zammı gelecek. Memur ve memur emeklileri yüzde 3’lük de sözleşme zammı alacak. Böylece memur ve memur emeklileri ocak ayında toplam yüzde 7.36 zam alacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*