Şeytan Kalesi Teleferik Projesi İçin Fizibilite Raporu Hazırlanıyor

Şeytan Kalesi Teleferik Projesi İçin Fizibilite Raporu Hazırlanıyor
Şeytan Kalesi Teleferik Projesi İçin Fizibilite Raporu Hazırlanıyor

Serhat Kalkınma Ajansı’nın (SERKA) desteğiyle Ardahan’ın Çıldır ilçesindeki Şeytan Kalesi’ne teleferik yapılması için fizibilite raporu hazırlanıyor.

Serhat Kalkınma Ajansı’nın 2021 yılında açtığı Fizibilite Desteği programı kapsamında mali destek almaya hak kazanan ‘Çıldır Şeytan Kalesi Teleferik Fizibilitesi Projesi’nin sözleşmesi SERKA Genel Sekreteri Nurullah Karaca ile Çıldır Belediye Başkanı Yakup Azizoğlu tarafından imzalandı. Çıldır ilçe merkezine yaklaşık 5 kilometre uzaklıktaki Şeytan Kalesi, Kura Nehri’nin geçtiği Karaçay Kanyonu’nda bulunuyor. Üç tarafı uçurumlardan oluşan kaleye sadece kuzey tarafındaki bir kapıdan giriş yapılabiliyor. Heybetli yapısı ve çevresindeki doğal güzelliğiyle son yılların turistik destinasyonu haline gelen Şeytan Kalesi’ne, hazırlanacak fizibilite raporundan sonra teleferik yapılıp yapılmayacağına karar verilecek.

Seytan Kalesi Teleferik Projesi Icin Fizibilite Raporu Hazirlaniyor

Karaçay Kanyonu üzerine yapılacak teleferikle birlikte doğu ve kuzey noktalarında sosyal mekanların yapılması hedefleniyor. Teleferiğin yapılacağı bölgede aynı zamanda yürüyüş ve trekking rotalarının da oluşturularak doğaseverlerin hizmetine sunulması amaçlanıyor. Projenin bir başka hedefi de yerli ve yabancı turistler için oluşturulacak sosyal mekanlar aracılığıyla istihdamı attırmak. Urartu Krallığı döneminde yapıldığı düşünülen Şeytan Kalesi, Çıldır Gölü’yle birlikte yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği mekanlar arasında yer alıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*