Paris’in İlk Teleferik Hattı 2025’te Hizmete Açılacak

Paris'in İlk Teleferik Hattı 2025'te Hizmete Açılacak
Paris'in İlk Teleferik Hattı 2025'te Hizmete Açılacak

Dünyanın en çok turist çeken kentlerinden Paris, ulaşımını yeni teleferik sistemiyle genişletiyor. Yapılacak C-1 hattıyla Creteil ve Villeneuve-Saint-Georges’in güneydoğu banliyöleri Paris metrosuyla bağlanacak. Toplam 4.5 kilometrelik mesafe 17 dakika sürecek. Bu, otobüsle yapılan yolculukta geçen sürenin yarısı anlamına geliyor.

Bölgesel ulaşım otoritesi IDFM genel müdürü Laurent Probst, teleferik inşaatına bu yıl başlanacağını ve hattın 2025 yılında hizmete açılmasının planlandığını söyledi.

Fransa’da daha önce 2016’da Brest şehrinde mahalleleri nehir boyunca birbirine bağlayan 460 metre uzunluğunda bir teleferik güzergahı açıldı.

Projenin planlama aşamasında bölgeye daha fazla otobüs eklemek, Creteil Pointe du Lac Metro istasyonuna doğrudan bağlantı sağlayacak yeni bir köprü inşa etmek gibi fikirler değerlendirildi. Ancak Creteil’in Bolivya’nın La Paz şehri gibi dağlık olmasa da zorlu coğrafyası bu sistem lehine karar verilmesine yardımcı oldu.

Yetkililer, bu hatla her yönde saatte yaklaşık 12 bin yolcu taşıyacağını tahmin ediyor. 132 milyon Euro’ya mal olması beklenen teleferiğin diğer seçeneklerden daha ucuz çözüm olduğu ifade ediliyor.

Kaynak: tr.euronews

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*