Çevre Gönüllüleri Erciyes’te 4,8 Ton Atık Çöp Toplandı

Cevre Gonulluleri Erciyeste Ton Atik Cop Toplandi
Çevre Gönüllüleri Erciyes'te 4,8 Ton Atık Çöp Toplandı

Temiz bir Erciyes için zirvede buluşan doğa severler ‘Erciyes’te Mavi & Yeşil Bir Gün’ etkinliği kapsamında çevre temizliği yaptı. 300 kişinin katıldığı etkinlikte 4.8 ton atık çöp topladı.

Kayseri Erciyes A.Ş. tarafından geleneksel hale getirilerek her yıl düzenlenen ‘Erciyes’te Mavi & Yeşil Bir Gün’ Dünya Çevre Günü münasebetiyle bu sene 11 Haziran 2022 Cumartesi günü gerçekleştirildi.

Temiz bir Erciyes için el ele” sloganıyla yürütülen faaliyet Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Kocasinan Belediyesi, Melikgazi Belediye, Kaytur, Kayseri Ulaşım A.Ş, destekleri ile sivil toplum kuruluşları, spor kulüpleri ve çevre duyarlılığına sahip doğaseverlerin katılımıyla gerçekleşti.

2.200 metredeki Tekir Kapı bölgesinde bir araya gelen çevre gönüllüleri, farklı gruplara ayrılarak; çadır kamp alanı, pistler, günü birlik piknik alanı ve tekir gölet bölgesinde alan temizliği yaptı. 300 kişinin katıldığı etkinlikte 4,8 ton atık çöp topladı.

Çocuklarda çevre bilincinin oluşmasına katkı sunan bu faaliyette anaokulu öğrencileri de hem temizlik yaptı hem de eğlendi. Daha sonra boya kutusuna ellerini daldıran çocuklar, duvarlara el baskısı yaparak minik elleri ile rengarenk desen oluşturdular.

Program sonrasında etkinliğe katılan tüm katılımcılara günün anısına Top Kadife çiçeği hediye edildi.

Halkımızda çevre duyarlılığının oluşmasını amaçladıklarını söyleyen Kayseri Erciyes AŞ. Yön. Kur. Bşk. Dr. Murat Cahid Cıngı,” Erciyes Dağı sadece Kayserimizin, ülkemizin değil dünya insanlığının bir değeri haline geldi. Dünyanın dört bir yanından ziyaretçilerimiz Erciyes’e geliyor. Yoğun olarak kullanılan bu ortamda ister istemez çevre kirliliğine sebebiyet veriyor. Her ne kadar belediyelerimiz özellikle Büyükşehir, Melikgazi, Hacılar belediyemiz, sürekli olarak buradaki kirliliği, atığı toplasa da, dağımız bir yaşam alanı haline geldiği için çevreye bırakılan atıklar; tipi, rüzgâr gibi etkenler sebebi ile kirleniyor ve kötü bir görüntü oluşturuyor. Biz de gönüllüler olarak, dağ severler olarak sadece Erciyes yönetimi değil aynı zamanda şehrimizde dağa gönül veren izcilerimiz, öğrencilerimiz, kayakçılarımız, sporcularımız olarak; bu kötü görüntüyü ortadan kaldırmak için her yıl Haziran ayının ilk haftasında Erciyes’te Mavi & Yeşil Bir Gün etkinliğinde buluşuyoruz. Kendi kirlettiğimiz ve dağa zarar verdiğimiz noktaları yine bizler kendi imkânlarımızla, sivillilik esasına dayalı olarak temizliyoruz. Bu güzel dağdan, atmosferden çevremizden hem biz faydalanıp, hem de bizden sonraki kuşaklarımıza bırakabilmek için bir toplumsal hassasiyet taşımak gerekiyor. Bu şuurda ve düşüncede hassasiyetle hareket edip buraya gelip faaliyete katkı verdiğiniz için sizlere teşekkür ederim. “dedi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*