Borsa İstanbul Çalışma Saatleri ve Tatil Takvimi

Borsa İstanbul Çalışma Saatleri

Borsa İstanbul Çalışma Saatleri

Ramazan Bayramı tatilinin bu sene hafta sonundan başlayarak 9 güne çıkması dolayısıyla, ekonomi takipçileri, gelecek hafta içerisinde Borsa’nın açık olup olmadığına yoğunlaştı. Birçok vatandaşın yakından takip ettiği Borsa’da bayram çalışma saatleri belli oldu. Piyasaların verildiği kurumlardan birisi olan Borsa İstanbul (BİST) bankaların çalışma saatleri ile aynı sınıfta yer alacak. Borsa İstanbul, 8-9 Nisan Pazartesi ve Salı günü belirli bir saate kadar açık olacak. Peki, bugün Borsa açık mı, çalışıyor mu? İşte, ayrıntılar.

Borsa İstanbul Arefe Günü ve Bayramda Açık Mı?

Borsa İstanbul, bayramda özel bankalar ile aynı sınıfta yer alacak. Bayram tatili dahilinde kamu kurumları için çarşamba, perşembe ve cuma gününün resmi tatil olması dolayısıyla BİST özel bankaların tatil durumunu takip edecek. Borsa İstanbul bu süreçte özel bankalar ile aynı sınıfta yer aldığı için aynı zaman diliminde çalışmalarına devam edecek.

Borsa İstanbul, 8 Nisan Pazartesi günü tam gün, 9 Nisan Salı günü 13.00’a kadar açık olacak.

Borsa İstanbul Tatil Takvimi

Borsa İstanbul Tatil Takvimi

  • 1 Ocak 2024, Pazartesi – Yeni Yıl Tatili – Kapalı
  • 9 Nisan 2024, Salı – Ramazan Bayramı Arefesi (Yarım Gün Tatil) – Saat 13:00’e kadar
  • 10-11-12 Nisan 2024, Çarşamba-Perşembe-Cuma – Ramazan Bayramı – Kapalı
  • 23 Nisan 2024, Salı – Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı – Kapalı
  • 1 Mayıs 2024, Çarşamba – Emek ve Dayanışma Günü – Kapalı

Borsa İstanbul’un Genel Görevleri

Borsa İstanbul'un Genel Görevleri

Bir ülkede fon talep edenler ile fon arz edenler arasındaki akımı düzenleyen kurumlar, bu amaçla kullanılan araçlar ile bu ilişkileri düzenleyen hukuki ve idari kurallardan oluşan yapının bütününe mali piyasa denir. Mali piyasa; esas itibariyle para piyasası ile sermaye piyasasını kapsar. Bu kapsamda sermaye piyasası kurumları olan menkul değerler borsalarının asli fonksiyonları; yatırımcılar arasında etkin bir risk paylaşımını sağlamak, pay fiyatlarını etkileyen bilgilerin tek elde toplanmasını ve şeffaf bir şekilde yatırımcılarla paylaşılması ile sermayenin etkin bir şekilde tabana yayılması şeklinde özetlenebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*