Emekli Kök Maaş Artışı ve Hesaplama

Emekli Kök Maaş Artışı

Emekli Kök Maaş Artışı

Emekli kök maaş artacak mı, sorusu enflasyon farkıyla beraber öne çıkan konulardan oldu. Milyonlarca SSK, Bağ-Kur ve tarım emeklisini ilgilendiren yılın üçüncü enflasyon verisi belli oldu. Nisan, mayıs ve haziran ayı enflasyon rakamlarının da açıklanmasıyla Temmuz ayında emekli kök maaşlarda artış yaşanacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasıyla yılbaşından itibaren en düşük emekli aylığı 10 bin lira olmuştu. Mart ayı enflasyonla birlikte üç aylık olarak kök maaşa yansıyacak kümülatif artış yüzde 15.05 oldu. Peki, emekli kök maaş ne kadar nedir?

Emekli Kök Maaş Artışı ve Hesaplama

Emekli Kök Maaş Değişikliği

Emekli Kök Maaş Değişikliği

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kök maaşı 10 bin liranın altında olan tüm emeklilerin maaşlarını 10 bin liraya yükseltileceğini açıklamış ve yılbaşından itibaren en düşük emekli aylığı 10 bin lira olmuştu. Ancak emekliler 10 bin liranın altında kök maaşa sahip oldukları için açıklanan enflasyon rakamlarıyla birlikte kök maaşlarında da artış yaşanıyor.

Emekli Kök Maaş Artışı ve Hesaplama

SSK ve Bağ-Kur Emekli Kök Maaşı Hesaplama

SSK ve Bağ-Kur Emekli Kök Maaşı Hesaplama

  • SSK’dan emekli olanlar için e-Devlet’e giriş yapıp arama kısmına 4A Emekli Aylığı yazıp çıkan ilk bağlantıya tıklaması gerekiyor.
  • Ardından gelen sayfada “Detay” kısmına tıklayıp açılan pencerede en alt kısımlarda yer alan “5510 Ek 19 Miktarı” yazan yerdeki tutarı 10 bin liradan çıkarması gerekiyor.
  • Bağ-Kurlular ise e-Devlet’e girip arama kısmına “4B Emekli Aylığı” yazıp çıkan ilk bağlantıya tıklaması gerekiyor.
  • Ardından gelen pencerede “4B Emekli Aylık Bilgilerinize ait barkodlu belge almak istiyorsanız tıklayın” sekmesini tıkladıktan sonra gelen pencerede SGK’ya ait döküm görülecektir.
  • Sayfanın en altında “Ek Madde 19 İntibak Fark Tutarı” yazan yerin karşısındaki rakamları 10 bin liradan çıkarınca kök maaşınızı ek ödeme dahil bulabilirsiniz.

Emekli Kök Maaş Hesaplama

Emekli Kök Maaş Hesaplama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kök maaşı 10 bin liranın altında olan tüm emeklilerin maaşlarını 10 bin liraya yükseltileceğini açıklamış ve yılbaşından itibaren en düşük emekli aylığı 10 bin lira olmuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*