Fitre Hesaplama ve Önemi

Fitre hesaplaması, yaklaşan Ramazan Bayramı ile beraber öne çıkan başlıklardan oldu. Mübarek 11 ayın sultanı Ramazan ayından önce Din İşleri Yüksek Kurulu, 2024 fitre miktarını açıkladı. Halk arasında fitre diye bilinen fıtır sadakası (sadaka-i fıtır); insan olarak yaratılmanın ve Ramazan orucunu tutup bayrama ulaşmanın bir şükrü olarak veriliyor.

Fitre Hesaplama ve Önemi

Vacip olma zamanı Ramazan bayramının birinci günü olmakla birlikte, bayramdan önce de verilebilen fitre miktarı bu yıl 130 TL olarak açıklandı. Diyanet bilgisine göre fitre hesaplamasında kişinin bir günlük (iki öğün) normal gıda ihtiyacını karşılayacak miktarın ölçü alınması daha uygundur.

Fitre Hesaplama ve Önemi

Fitre Miktarı ve Hesaplanması

Fitre Miktarı ve Hesaplanması

  • Fitre miktarı 130 TL olarak belirlenmiştir.
  • Kişinin bir günlük (iki öğün) normal gıda ihtiyacını karşılayacak miktar ölçü alınmalıdır.
  • Fitre, dinen zengin sayılanlara, usûlüne (anne, baba, dedeler ve nineler), fürûuna (çocuk ve torunlar) ve eşine verilemez.
  • Fitreler bir fakire verilebileceği gibi, birkaç fakire de dağıtılabilir.

FİTRE NE ZAMAN VERİLİR? Fıtır sadakasının vacip olma zamanı Ramazan bayramının birinci günü olmakla birlikte, bayramdan önce de verilebilir. Hatta bu daha faziletlidir. Bayram namazından önce verilmesi müstehap kabul edilir. Şâfiî mezhebinde ise; fitreyi, meşru bir mazeret bulunmadıkça bayramın birinci gününün gün batımından sonraya bırakmak haramdır.

Fitre Hesaplama ve Önemi

Fitre kimlere verilir, kimlere verilmez? Fıtır sadakası, kişinin bakmakla yükümlü olmadığı yoksul müslümanlara verilir. Hanefilere göre fitre, ana, baba, büyük ana ve büyük babalara, oğul, oğlun çocukları, kız, kızın çocukları, eşine ve zengine verilemez. Şâfiîlere ve Ebu Yusuf’a göre fitre, Müslüman olmayana da verilemez.

Fitre Hesaplama ve Önemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*