Nisan Ayı Merkez Bankası Faiz Kararı ve Mart Ayı Faiz Kararı Detayları

Nisan Ayı Merkez Bankası Faiz Kararı

Nisan Ayı Merkez Bankası Faiz Kararı

Nisan ayı Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak, sorusu piyasalarda öne çıkan başlıklardan oldu. Piyasaların merakla beklediği Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, nisan ayında toplanacak. Kurul toplantı sonrası Nisan ayı Merkez Bankası faiz kararını kamuoyu ile paylaşacak. Mart ayında Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 45’ten yüzde 50 düzeyine yükseltilmesine karar verdi.

Nisan Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Zaman Açıklanacak?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan başkanlığında 25 Nisan tarihinde toplanacak. Faiz kararı aynı gün saat 14.00’te açıklanacak.

Nisan Ayı Merkez Bankası Faiz Kararı ve Mart Ayı Faiz Kararı Detayları

Mart Ayı Faiz Kararı

Mart Ayı Faiz Kararı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), faiz kararını açıkladı. Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 45’ten yüzde 50 düzeyine yükseltilmesine karar verdi. Kurul ayrıca, operasyonel çerçevede değişikliğe giderek, Merkez Bankası gecelik vadede borçlanma ve borç verme oranlarının bir hafta vadeli repo ihale faiz oranına kıyasla artı veya eksi 300 baz puanlık bir marj ile belirlenmesine karar verdi.

Nisan Ayı Merkez Bankası Faiz Kararı ve Mart Ayı Faiz Kararı Detayları

Karar metninde Şubat ayında aylık enflasyonun ana eğiliminin, hizmet enflasyonu öncülüğünde, öngörülenden yüksek gerçekleştiği belirtilerek, “Tüketim malı ve altın ithalatı yavaşlayarak cari dengedeki iyileşmeye katkı verirken, yakın döneme ilişkin diğer göstergeler yurt içi talepte dirençli seyrin sürdüğüne işaret etmektedir. Hizmet enflasyonundaki katılık, enflasyon beklentileri, jeopolitik riskler ve gıda fiyatları enflasyon baskılarını canlı tutmaktadır. Kurul, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarının öngörüler ile uyumunu ve ücret artışlarının enflasyon üzerindeki etkilerini yakından takip etmektedir.

Merkez Bankası Toplantı Takvimi 2024

Merkez Bankası Toplantı Takvimi 2024

  • 25 Nisan 2024
  • 23 Mayıs 2024
  • 27 Haziran 2024
  • 25 Temmuz 2024
  • 22 Ağustos 2024
  • 19 Eylül 2024
  • 17 Ekim 2024
  • 21 Kasım 2024
  • 26 Aralık 2024

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*