Emekli ve Memur Maaşı Zam Durumu

Emekli ve memur maaşı ne kadar olacak, sorusu gündemde yer almaya başladı. Temmuz ayında emekliler ve memurlar ile memur emeklileri maaşlarına alacakları zam oranlarına kilitlendi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan mayıs ayında enflasyon aylık yüzde 3.37 olarak gerçekleşti. Buna göre SGK ve Bağ-Kur emeklileri Ocak ayı için yüzde 6,70, Şubat ayı için yüzde 4.53, Mart ayı için yüzde 3.16, Nisan ayı için yüzde 3,18, Mayıs ayı için de yüzde 22.7 enflasyon farkını şimdiden hak etmiş oldu. Ancak 3 Temmuz’da açıklanacak olan haziran ayı enflasyonu ile asıl zam oranları kesinlik kazanacak.

Emekli ve Memur Maaşı Zam Durumu

EMEKLİ MAAŞ ZAMMI NE KADAR OLACAK?
Milyonlarca memur, memur emeklisi, SGK ve Bağ-Kur emeklisini ilgilendiren yılın beşinci enflasyon verisi açıklandı. Mayıs ayında enflasyon aylık yüzde 3.37 olarak gerçekleşti. Buna göre SGK ve Bağ-Kur emeklileri Ocak ayı için yüzde 6,70, Şubat ayı için yüzde 4.53, Mart ayı için yüzde 3.16, Nisan ayı için yüzde 3,18, Mayıs ayı için de yüzde 22.7 enflasyon farkını şimdiden hak etmiş oldu. Böylece üçüncü aydan zam yüzde 18,70 olarak belirlendi. Ancak bu zam Temmuz ayındaki maaşlara yansıyacağı için her ay açıklanan aylık enflasyonu oranında birikimli olarak hesaplanacak. Geriye kalan Mayıs ve Haziran ayının enflasyon verisinin açıklanması bekleniyor.

Emekli ve Memur Maaşı Zam Durumu

KÖK MAAŞLAR DEĞİŞTİ Mİ?
Emeklileri yakından ilgilendiren enflasyon rakamlarının bu yıla ilişkin beşincisi açıklandı. En düşük emekli maaşı alanları daha da yakından ilgilendiren enflasyon rakamlarına göre Temmuz ayında kök maaşlarda artış yaşanacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kök maaşı 10 bin liranın altında olan tüm emeklilerin maaşlarını 10 bin liraya yükseltileceğini açıklamış ve yılbaşından itibaren en düşük emekli aylığı 10 bin lira olmuştu. Ancak emekliler 10 bin liranın altında kök maaşa sahip oldukları için açıklanan enflasyon rakamlarıyla birlikte kök maaşlarında da artış yaşanıyor.

Emekli ve Memur Maaşı Zam Durumu

SSK VE BAĞ-KURLULARIN KÖK MAAŞI NASIL BULUNUR?
10 bin lira en düşük emekli maaşı alanlar kök maaşı bulmak için farklı yöntemleri kullanması gerekiyor. SSK’dan emekli olanlar için e-Devlet’e giriş yapıp arama kısmına 4A Emekli Aylığı yazıp çıkan ilk bağlantıya tıklaması gerekiyor. Ardından gelen sayfada “Detay” kısmına tıklayıp açılan pencerede en alt kısımlarda yer alan “5510 Ek 19 Miktarı” yazan yerdeki tutarı 10 bin liradan çıkarması gerekiyor. Böylece kök maaş ek ödeme dahil ortaya çıkmış oluyor. Bağ-Kurlular ise e-Devlet’e girip arama kısmına “4B Emekli Aylığı” yazıp çıkan ilk bağlantıya tıklaması gerekiyor. Ardından gelen pencerede “4B Emekli Aylık Bilgilerinize ait barkodlu belge almak istiyorsanız tıklayın” sekmesini tıkladıktan sonra gelen pencerede SGK’ya ait döküm görülecektir. Sayfanın en altında “Ek Madde 19 İntibak Fark Tutarı” yazan yerin karşısındaki rakamları 10 bin liradan çıkarınca kök maaşınızı ek ödeme dahil bulabilirsiniz.

Emekli ve Memur Maaşı Zam Durumu

Emekli ve Memur Maaşı Zam Durumu

Emekli ve Memur Maaşı Zam Durumu

Emekli ve Memur Maaşı Zam Durumu

GENEL

KPSS Puan Hesaplama ve Değerlendirme

KPSS puan hesaplama ve değerlendirme konusunda detaylı bilgiler. KPSS puanınızı hesaplamak için gerekli adımlar ve püf noktaları bu içeriğimizde bulabilirsiniz. KPSS sınav sonuçlarını nasıl değerlendireceğinizi öğrenin. […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*