Sınav Anında Nelere Dikkat Etmeli?

Adaylar, uzun ve zorlu bir hazırlık maratonunu geride bıraktı. Artık yarın sabah saat 09.30’da başlayacak birinci oturumla birlikte gelecekleri için önemli bir adım atacaklar. Peki sınav sırasında nelere dikkat etmeli, süreyi nasıl kullanmalı?

HEYECANINIZI YENİN

“Sınav anında öncelikle bu sınava ilk kez girmediğinizi hatırlayın” diyen Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erten Gökçe’nin adaylara sınavla ilgili uyarıları şöyle:

  • Gerçek sınava girinceye kadar pek çok deneme sınavına katıldınız. Şimdi başarılı olmanın birinci şartı heyecanınızı yenmeniz.
  • Sınav anında zamanı etkili kullanmaya özen gösterin. Bildiğiniz ve rahatlıkla cevaplayacağınız sorulardan başlayın.
  • Doğru işaretlemeler yapmak için cevapları cevap kâğıdına doğru işaretlemeye dikkat edin.

Süreyi Etkili Kullanmanın Yolları

1- Özgüveninizi Yüksek Tutun: Dozunda kaygı kadar bireyin kendine olan güveni de önemlidir. Güven duygusunu artırabilmek için adayın bunun bir liseye geçiş sınavı olduğunu unutmaması gerekiyor.

2- Çözebileceğiniz Sorulardan Başlayın: Testin başlangıcında, zor bir soruyla zaman kaybetmemek için çözebileceğiniz sorulardan başlamanız önemlidir.

3- Kendinize Uygun Stratejiyi Bulun: Genelgeçer reçeteler her zaman işe yaramayabilir. Sınavda başarılı olduğunuz yöntemleri uygulamak önemlidir.

4- Dertlerinizi Dışarıda Bırakın: Sınav sırasında dikkatinizi verip soruları doğru anlamaya odaklanın. Kafanızı kurcalayan sorunları sınav esnasında aklınızdan uzaklaştırın.

GENEL

Ali Bahar: Antalya’nın Ekonomik Dinamosu

Ali Bahar, Antalya’nın ekonomik dinamosu olarak dikkat çekiyor. Şehrin kalkınmasına katkı sağlayan projeleri ve liderlik vizyonuyla, Antalya’nın geleceğini şekillendiriyor. Ekonomik büyüme ve sürdürülebilir gelişim için kritik bir rol oynamaktadır. […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*