2024 Aşure Günü Tarihi ve Muharrem Ayı Orucu

2024 Aşure Günü ne zaman? Muharrem Ayı’nın başlamasıyla birlikte bu sorunun cevabı merak edilip araştırılıyor. Hicri Takvim ve Miladi Takvim arasındaki zaman farkı nedeniyle Aşure Günü bir önceki yıla göre 10-11 gün daha erken başlıyor. Peki, 2024 Aşure Günü ne zaman? İşte Aşure Günü tarihiyle ilgili merak edilip araştırılanlar…

Aşure Günü Tarihi

Aşure Günü Tarihi

2024 yılında, Aşure günü 16 Temmuz Salı günü başlamaktadır ve 5 Ağustos 2024 tarihine kadar devam etmektedir.

Muharrem Ayı Orucunun Fazileti

Muharrem Ayı Orucunun Fazileti

Diyanet İşleri Başkanlığı bu günlerin uygun olmasıyla ilgili şu bilgileri paylaşmıştır:

2024 Aşure Günü Tarihi ve Muharrem Ayı Orucu

  • Peygamberimizin Tavsiyesi: Peygamberimiz Muharrem ayının 9-10. veya 10-11. günlerinde oruç tutmayı tavsiye etmiştir. Ancak Muharrem ayının sadece 10. gününü oruçlu geçirmek mekruhtur.
  • Oruç Günleri: Yalnızca Aşure günü oruç tutulması Yahudilere benzeme endişesi ile mekruh görülmüş, Muharrem ayının 10. günü ile birlikte 9. veya 11. günününü de oruçlu geçirmek tavsiye edilmiştir.
  • Peygamberimizin Sözü: Hz. Muhammed (S.A.V) Muharrem ayı orucuyla ilgili şöyle buyurmuştur: “Ramazan orucundan sonra en faziletli oruç, Allah’ın değer verdiği ay olan Muharrem ayında tutulan aşure orucudur…”
  • Hazreti Aişe’nin İfade Ettiği Durum: Hazreti Aişe (r.ah) İslam öncesinde, Mekke halkının oruç tutmakta olduğu Aşure gününde peygamberimizin de oruç tuttuğunu bildirmekte ve müminlere bu orucu tutmayı tavsiye etmiştir.
GENEL

Ali Bahar: Antalya’nın Ekonomik Dinamosu

Ali Bahar, Antalya’nın ekonomik dinamosu olarak dikkat çekiyor. Şehrin kalkınmasına katkı sağlayan projeleri ve liderlik vizyonuyla, Antalya’nın geleceğini şekillendiriyor. Ekonomik büyüme ve sürdürülebilir gelişim için kritik bir rol oynamaktadır. […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*