Balçova teleferik hattı yarın yeniden hizmete başlıyor

Balçova teleferik hattı yarın yeniden hizmete başlıyor :İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yenilenen Balçova Teleferiği, 10 günlük bakımın ardından yarın yeniden hizmete başlıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yenilenen Balçova Teleferiği, 10 günlük bakımın ardından yarın yeniden hizmete başlıyor. Geçen ayın sonunda açılan teleferikte sonbahar döneminde yapılması planlanan ilk periyodik bakım, kısa sürede beklentilerin çok üzerinde yolcu taşınması ve aşırı sıcaklar gerekçesiyle öne alınmıştı. Başlangıç düzeyindeki halat regülasyonlarının yapıldığı bakımda, bir yenilik de kabinlerde oldu. Her biri gökkuşağının bir renginde tasarlanan 20 adet kabinin dışları led lambalarla ışıklandırıldı. Teleferikte akşam bilet satışının saat 21.00’de son bulacağı, iniş seferlerinin de 22.30’da tamamlanacağı bildirildi.

Deneme seferleriyle birlikte üç aydır aralıksız çalışan Balçova Teleferiği, bakıma girmeden önce 10 günde toplam 37 bin 811 biletli yolcu taşıyarak rekor kırmıştı. AB standartlarına uygun tasarlanarak İzmir’e tekrar kazandırılan tesiste, saatte bin 200 yolcu taşınabiliyor. Sekizer kişilik 20 kabinle yapılan yolculuğun süresi 2 dakika 42 saniye. Teleferik sistemi, istasyonlar ve mesire alanı düzenlemesinin toplam maliyeti 15.5 milyon lira oldu. 5 yaş ve altındaki çocuklar için ücretsiz, iniş çıkış 6 lira olan teleferiğe binenlerin, İzmir Körfezi manzarasını kuşbakışı görebilmesi için kabinlerden indikten sonraki giriş bölümünde seyir terası oluşturuldu. Bu bölgeye dürbünler yerleştirilerek, manzaranın daha net görülmesi sağlandı. Ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için tesis içinde farklı noktalara alışveriş merkezleri kuruldu. Teleferik, pazartesi dışında her gün açık.