Erciyes Dağı ‘nda Beş Liraya Kayak

Erciyes Dağı ‘nda Beş Liraya Kayak:Erciyes AŞ İdare Kurulu Başkanı Cıngı: “Amacımız kayağın zengin sporu olduğu fikrini kırarak asgari ücretle geçimini sağlayan ailelerin dahi Erciyes’teki imkanlardan faydalanmasını sağlamak” “Türkiye’deki birden fazla kayak merkezinde önceki sene bizim 25 liraya sattığımız 7 çıkışlık tam günlük biletin fiyatı 130 liraydı.


Türkiye’nin en mühim kayak merkezlerinden Erciyes, konaklama, mekanik tesis kullanımı, yeme içme hizmetlerinde dünyanın en ucuz kayak merkezi olma idda edilmesiyle sezona start verdi .

Kayseri Büyükşehir Belediyesine bağlı Erciyes AŞ İdare Kurulu Başkanı Murat Cahid Cıngı, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, Erciyes’in Türkiye’de profesyonel manada yönetilmektde olan tek kayak merkezi olduğunu, bunun da fiyat politikalarına yansıdığını belirtti .

Özel aracı olmayanların dahi belediyenin kış sezonunda başlattığı otobüs seferleri sayesinde rahatlıkla Erciyes’e gidebildiğini ifade eden Cıngı, Erciyes’deki 18 mekanik tesisisin Belediyeye ilişkin olduğunu, gencinden yaşlısına, yediden 70’e herkesin bu tesislerden faydalanmasını istediklerini belirtti .

Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi Projesi’nin halka yönelik olduğunu ve kar amacı güdülmediğini dile getiren Cıngı, şunları açıkladı :

“Amacımız kayağın zengin sporu olduğu fikrini kırarak, asgari ücretle geçimini sağlayan ailelerin dahi Erciyes’teki imkanlardan faydalanmasını sağlamak. Bunun için de fiyatlarımızı en alt seviyede tutuyoruz. Kayak yapmadan sadece gondola binmek isteyen vatandaşlarımız tam 4, öğrenci 2, yedi çıkışlık günlük bilet alan kayakçılarımız tam 35, öğrenci 25 lira, sezonluk bilet alanlar ise tam 300, öğrenci 200 lira ödeyecek. Yani kayakçılarımızın mekanik tesis kullanım ücreti tek çıkış için beş liraya geliyor. Türkiye’deki birden fazla kayak merkezinde önceki sene bizim 25 liraya sattığımız 7 çıkışlık tam günlük biletin fiyatı130 liraydı. Avrupa’daki kayak merkezlerinde ise günlük biletlerin fiyatı 60 avro civarında. Erciyes bu yönüyle dünyanın en ucuz kayak merkezi özelliğine sahip.”

1 liraya çay, beş liraya sucuk ekmek

Erciyes’e gelen vatandaşların yeme içme hususunda da makul fiyatlarla karşılaşacağını dile getiren Cıngı, beş -6 sene önce dahi beş lira olan bir bardak çayın 1-2 liraya, 10-15 liraya satılan sucuk-ekmeğin ise beş lira gibi düşük fiyatlara sunulduğunu ifade etti .

Erciyes’teki konaklama tesislerinin de Türkiye ve Avrupa’daki diğer merkezlere göre çok fazla daha ucuz olduğunu açıklayan Cıngı, “Türkiye’deki birden fazla kayak merkezinde sezonda 600 lira olan günlük kişi başı yatak ücreti Erciyes’te 150-280 lira arasında değişiyor. Avrupa’daki kayak merkezlerindeki kişi başı yatak ücretleri ise bin lirayı geçiyor” diye açıkladı .

Cıngı, Türkiye’deki diğer kayak merkezlerinde özellikle mekanik tesis fiyatlarının özel şirketler tarafından işletilmesi sebebiyle Erciyes’ten daha yüksek olduğunu öne sürerek, işletmecinin talep eder istemez maliyetlerini fiyata yansıttığını vurguladı.

Erciyes’te kar endişesi gütmediklerini ifade eden Cıngı, “Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Özhaseki de bu konu üzerinde önemle duruyor. Fiyatların kimseyi keyifsiz etmeyecek şekilde düzenlenmesine itina gösteriyor” diye belirtti .