Erciyes dağı Türkiye’nin kayak merkezi olacak

Erciyes dağı Türkiye’nin kayak merkezi olacak :Türkiye’nin önemli kayak merkezlerinden Erciyes, Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi Projesi ile Türkiye’nin kayak merkezi olma yolunda hızla ilerliyor.


Bulutları delen zirvesi, 3 bin 917 metre yüksekliği, tepesinde eksik olmayan karıyla bölgenin en önemli simgesi Erciyes, proje kapsamında yapılan 200 milyon avroluk yatırımla dünyanın en önemli kayak merkezleri arasına girmeyi başardı.

Büyükşehirler Kanunu’nun 2005 yılında çıkarılmasının ardından Erciyes’in Büyükşehir Belediyesi sınırlarına dahil olmasıyla Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi Projesi’nin çalışmaları da başladı.

Erciyes’te eskiyen ve işlevini tam yerine getiremeyen 5 mekanik tesis bulunurken, projeyle tesisler sökülerek yerine son teknoloji ve üst düzey güvenlikli 18 mekanik tesis inşa edildi. Tesislerin halat uzunluğu proje öncesinde sadece 7 bin 370 metre ile sınırlı kalırken proje kapsamında tam üç katına çıkarılarak 21 bin 300 metreye yükseltildi.

Kayak konusunda dünyaca ünlü Avusturyalı şirketlerin danışmanlık hizmeti alındıktan sonra Kayseri için yüzyılın projesi olarak adlandırılan ve 275 milyon avro maliyetli proje kapsamında Erciyes Dağı’nın 26 milyon metrekarelik alanının tapusu Büyükşehir Belediyesince alındı.

Erciyes’in dünyada parmakla gösterilecek kayak merkezleri arasına girebilmesi için yapılması gerekenler çalışmalar ve mekanik tesisler tasarlandı. Ardından belediye tarafından yol, doğalgaz, elektrik, su, haberleşme gibi alt yapı hizmetleri tamamlandı.

150 yapay kar makinesi alındı
Hiç karlama ünitesi olmayan Erciyes, Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi Projesi ile birlikte 150 suni karlama makinesine kavuştu. Karlama üniteleri ile Erciyes Dağı’nda 2 milyon metrekarelik alanda yapay kar üretilerek pistler kayağa hazır hale getirildi. Böylece Erciyes, özellikle son 5 yılın en erken kayak sezonunu açan merkez oldu. Sadece Türkiye’de değil, Avrupa’nın gözde kayak merkezlerinde bile küresel ısınmadan dolayı kar yağmaması nedeniyle kayak yapılamazken dağda suni karlama üniteleri aracılığıyla kayak yapılabilen dönem uzatıldı.