Erciyesin yatak kapasitesi yüzde 100 artırılıyor

Erciyesin yatak kapasitesi yüzde 100 artırılıyor :Türkiye’nin en önemli kayak merkezlerinden Erciyes’te 2015-2016 kayak sezonu öncesi yeni yapılan otellerle, yatak kapasitesi 800’den bin 600’e çıkarılacak.


Erciyes AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Murat Cahid Cıngı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Erciyes’in dünya çapında kayak merkezi olma yolunda hızla ilerlediğini söyledi.

Yatak kapasitesinin yetersizliği nedeniyle Erciyes’te ciddi sıkıntılar yaşadıklarını, özellikle yurt dışından toplu halde gelmek isteyenleri ağırlayamadıklarını anlatan Cıngı, bu sorunu aşmak için 2 yıl önce, Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından bölgedeki 21 otel arsasının ihaleyle özel sektöre devredildiğini ifade etti.

Erciyes’te kayak sezonunun başlamasıyla 4 yeni otelin daha hizmet vermeye başlayacağını dile getiren Cıngı, “Bu yıl hizmet vermeye başlayacak yeni otellerle yatak kapasitemiz 800’den bin 600’e çıkacak. Amacımız, 5 yılda Erciyes’te 6 bin yatak kapasitesine ulaşmak” dedi.

Bu sayede yurt dışından büyük grupları Erciyes’te ağırlayabileceklerine işaret eden Cıngı, şunları kaydetti:

“Tur operatörleri, kar garantimize rağmen yatak kapasitemiz yeterli olmadığından Erciyes’i tercih etme konusunda çekimser kalıyordu. Yabancı turistler, gittikleri yerlerde turizm merkezinden çok fazla uzaklaşmadan gruplar halinde birlikte kalmak istiyor. Şehir merkezinde konaklayacak yerimiz olduğunu söylememize rağmen kabul görmüyorduk. Artık bir uçak dolusu turisti Erciyes’te rahatlıkla ağırlayabilecek yatak kapasitesine sahibiz.”

Cıngı, önceki yıllarda konaklama sorunu nedeniyle uluslararası fuarlara çok fazla katılamadıklarını, yatak kapasitesinin artmasının Erciyes’in tanıtımı konusunda ellerini güçlendirdiğini vurguladı.

– “Yatak kapasitesi her yıl yüzde 50 artacak”

Bölgede her yıl en az 4-5 otelin hizmete gireceğini ve yatak kapasitesinin en az yüzde 50 artırılacağını belirten Cıngı, Erciyes’in 5 yılda hem yatak kapasitesi hem de sosyal tesisleriyle uluslararası bir kayak merkezi haline geleceğini söyledi.

Erciyes’te konaklama mekanlarıyla sosyal alanların da artacağına dikkati çeken Cıngı, “Her otel, müşterilerine yönelik farklı aktiviteleri hayata geçirmeye çalışıyor. Böyle olunca insanlar kayaktan arta kalan zamanlarını sıkılmadan buralarda değerlendirebiliyor. Bu da Erciyes’te kalma sürelerini uzatıyor. Bu açıdan da Erciyes’te yatak kapasitesinin artmasını son derece önemsiyoruz” diye konuştu.

Cıngı, Erciyes’te görüntü kirliliğine yol açabilecek devasa oteller istemediklerini, otellerin taş ve ahşaptan butik otel şeklinde yapılıp hizmet vereceğini bildirdi.

– “Kayseri ve Kapadokya’yı doğrudan ilgilendiriyor”

Erciyes’i hiçbir zaman tek başına düşünmediklerini, şehrin ve Kapadokya bölgesinin turizm potansiyeliyle ele aldıklarını vurgulayan Cıngı, şu ifadeleri kullandı:

“Kayseri şehir merkezi, neredeyse 6 bin yıllık medeniyet tarihine sahip. Bu topraklar, Roma öncesi, Selçuklu, Osmanlı ve cumhuriyet dönemine ait kale, cami, kilise ve müzeleriyle başlı başına turizm merkezi. Aynı şekilde Kapadokya ayrı bir turizm cenneti. Erciyes’te, Kayseri ve Kapadokya’yı içine alan ‘kültür kayağı’ adını verdiğimiz bir destinasyon oluşturmaya çalışıyoruz. O açıdan da Erciyes’in yatak kapasitesinin artması, Kayseri ve Kapadokya’yı da doğrudan ilgilendiriyor.”

Cıngı, Erciyes’te termal arama çalışmalarının sürdüğünü, sıcak suyu bulduklarında çok daha büyük konaklama yatırımlarına ihtiyaç duyacaklarını sözlerine ekledi.