Gençlik ve Spor Bakanlığı İlkleri Yaşatıyor

Gençlik ve Spor Bakanlığı İlkleri Yaşatıyor :Gençlik ve Spor Bakanlığı ilkleri yaşatıyor! Tunceli’nin Ovacık ilçesinde Gençlik ve Spor Bakanlığınca 4,5 milyon TL’lik yatırımla yaptırılan kayak merkezi hizmete açıldı. Bölgedeki ilk kayak merkezi olma özelliği taşıyan bu modern tesisle birlikte, Tuncelilerin 30 yıllık özlemi de son buldu.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, tesisleşme hamlesinin Türkiye’nin dört bir yanında tüm hızıyla devam ettiğini belirtirken, Tunceli’deki kayak merkezinin bölgeye hem turizm hem de sportif açından büyük katkıları olacağını söyledi. Terör örgütünün bölge halkına yaşattığı olumsuzlukları engellemek için çalıştıklarını kaydeden Bakan Çağatay Kılıç, “Bu önemli yatırımlar bölgedeki gençlerimiz ve vatandaşlarımız için çok büyük bir anlam ifade ediyor. Bölgeye yatırımlarımız teröre inat her yönüyle devam edecek. Bunu engellemeye kimsenin gücü yetmez. Terörün halkımızı sindirmesine izin vermeyeceğiz ” dedi.

TESİSİN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

1.200 metre telesiyej uzunluğuna ve 2,5 metre kar kalınlığına sahip 1000 kişi kapasiteli tesis, herkesin ailesiyle birlikte güvenle vakit geçirilebileceği bir eğlence merkezi haline geldi. Tesis, meyilsiz pist uzunluğuyla uluslararası müsabakalara da ev sahipliği yapabilecek. Hem eğitim almak isteyen amatör hem de profesyonel sporcular için ideal özellikler taşıyan kayak merkezi, dev tesisleşme hamlesinde yeni Türkiye’ye yakışır şekilde inşa edilirken, bölge halkının da yoğun ilgisiyle karşılaştı.

BAŞARILI SPORCULAR YETİŞECEK

Tesisin sporcu eğitimi için de ideal olduğunu söyleyen milli sporcular ve kayak eğitmenleri Ovacık’ta sporcu yetiştirildiğine dikkat çekerken, “İlçede kayak tesisinin yapılmasına çok sevindik. Doğu illerindeki birçok müsabaka burada yapılabilecek, ilçeye değer kazandıracak ve çok sayıda milli sporcunun yetişmesine vesile olacak” diye konuştular.

Tunceli Gençlik Spor İl Müdürlüğü`nün işlettiği kayak merkezi, her yıl nisan ayına kadar faal olacak. Kayak merkezinin yapılmasıyla, kış turizmi açısından önemli potansiyele sahip olan Ovacık ilçesi, Tunceli’nin en önemli turistik yerlerinden biri haline gelecek. ​