İBB Metro Şantiyelerinde Koronavirüs Önlemleri Aldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, metro şantiyelerinde çalışan personelin Koronavirüs riskini azaltmak için bir dizi önlem aldı. Tüm şantiyelerdeki, yatakhane, yemekhane ve sosyal alanlar düzenli şekilde dezenfekte edilecek. Şantiyelere dışarıdan kimse alınmayacak. Personel, sağlık taramasından geçtikten sonra işbaşı yapabilecek.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Koronavirüs salgınıyla ilgili aldığı tedbirlere bir yenisini daha ekledi. İBB Raylı Sistem Daire Başkanlığı, devam eden metro şantiyelerindeki görevli personelin Koronavirüs’e (Covid-19) yakalanma riskini azaltmak için önlemler aldı.

Yüklenici firmalara gönderilen yönergeye göre, tüm şantiyelerde hijyen ve dezenfektan malzemeleri stoklu ve yeterli miktarda bulundurulacak. Personelin kullandığı yatakhane, yemekhane, çay ocakları ve servis araçları günde iki kez olmak üzere periyodik olarak dezenfekte edilecek. Yatakhanelerde, yataklar arası mesafe en az 3 metre olacak, ranzaların bir katı kullanılmayacak.

Şantiye sahasında, ateş ölçer, eldiven ve maske gibi malzemeler her zaman hazır bulundurulacak. Rutin görevli personelin, günde iki kez ateşi ölçülecek. Ateşi yüksek çıkan personel, sağlık görevlileri gelinceye kadar izole bir ortamda bekletilecek.

TOPLANTILARA DIŞARIDAN KATILIM OLMAYACAK

Ayrıca, yeme, içme, temizlik ve ulaşımdan sorumlu tüm personel, her sabah sağlık taramasından geçirildikten sonra işbaşı yapabilecek. Bununla birlikte, şantiyelerde personele servis edilen yiyecek ve içecekler paketli olarak sunulacak.

Alınan tedbir kararları doğrultusunda, şantiyelerde zorunlu olmadıkça toplantı yapılmayacak. Toplantının zaruri olduğu durumlarda ise sosyal mesafe kurallarına mutlaka uyulacak. Toplantılara, dışarıdan katılımcı kesinlikle alınmayacak.

Ayrıca İBB’ye bağlı ekipler, şantiyelerde görev alan personele Koronavirüs semptomları ve etkileriyle ilgili bilgilendirmeler yapacak. Kendisinde bu semptomları hisseden personelle ilgili zaman kaybetmeden, o anda gerekli tedbirler alınacak.

İBB Raylı Sistem Daire Başkanlığı’na bağlı İş Sağlığı ve Güvenliği Şefliği, önlemlerin uygulanıp uygulanmadığını tespit etmek amacıyla metro şantiyelerini düzenli olarak denetleyecek.


İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın