İzmirliler Balçova Teleferik Tesislerine Yine Kavuşamıyor

İzmirliler Balçova Teleferik Tesislerine Yine Kavuşamıyor :İzmir Büyükşehir Belediyesi, 7 yıl önce kapatılan Balçova’daki teleferiğin taşıyıcı sistemlerini bitirdi. Fakat günübirlik tesislerin geç ihale edilmesi açılışın yine sarkmasına neden oldu


İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde birimler arası koordinasyonsuzluk teleferik tesislerini vurdu. 2007 yılında Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi’nin hazırladığı rapor doğrultusunda can ve mal güvenliği olmadığı gerekçesi ile kapatılan Balçova Dede Dağı’ndaki Teleferik; taşıyıcı sistemleri, uzun süren ihale süreçleri ve art arda gelen ihale iptallerinin ardından nihayet bitti. Geçtiğimiz haftalarda yolcu kabinlerinin gelmesi ile birlikte başlayan deneme seferleri tamamlanma aşamasına gelirken Büyükşehir Belediyesi’nin günübirlik tesisleri geç ihale etmesinin faturası yine vatandaşa kesildi. Vatandaşları, dağın tepesine taşıyacak taşıyıcı sistem bitti. Fakat, teleferikle yukarı çıkan vatandaşların günübirlik ihtiyaçlarını karşılayacak cafe, restoran, çay ocağı ve WC gibi tesisler henüz tamamlanmadı. Durum böyle olunca 7 yıldır teleferiğin tamamlanmasını bekleyen vatandaşlar şimdi de günübirlik tesislerin tamamlanmasını beklemek zorunda kaldı. Yaşananlar Büyükşehir Belediyesi’nde, birimler arasında yaşanan koordinasyon eksikliğini de bir kez daha gözler önüne serdi. 18 Ağustos 2014’te ihale edilen günübirlik tesislerin en iyimser tahminle Nisan sonu Mayıs ayı başında bitebileceği öne sürüldü. Geride bıraktığı her gün için cezalı çalışmaya başlayan firma nihayet geçtiğimiz haftalarda tesisi tamamladı. Test sürüşleri tamamlanma aşamasına gelirken Büyükşehir Belediyesi’ndeki birimler arası koordinasyonsuzluk vatandaşı vurdu.

2007 YILINDA KAPATILDI
2007 yılında kapatılan tesis için aradan geçen 7 yıllık süreçte önce mevzuattaki sıkıntılar aşıldı, ardından 3 kez ihaleye çıkıldı. İlk iki ihale iptal edilirken üçüncü ihale uzun süren dava ve Kamu İhale Kurumu’na yapılan itiraz süreçleri nedeniyle sıkıntılı geçti. Sonunda Balçova Teleferik Tesisleri’nin yapım işi STM Teleferik Sistemleri Firması’nda kaldı. Firmaya 2013 yılı Mart ayında yer teslimi yapıldı. Yüklenici firmaya işin yapımı için 300 gün süre tanındı. 30 Nisan 2014’te bitmesi öngörülen iş daha sonra art arda verilen 3 süre uzatımı ile bu güne kadar sarktı. Bu arada Dede Dağı’nda Büyükşehir Belediyesi tarafından kiraya verilen ve yukarı çıkan vatandaşların günlük ihtiyaçlarını karşılamayı öngören kafeterya, restoran, büfe, tuvalet, kır kahvesi gibi tesisler önce tahliye edildi, ardından da yıkıldı. Bir yandan teleferiğini inşaatı devam ederken diğer yandan dağın üst tarafında yapılması öngörülen çevre düzenleme ve tadilat çalışması bir türlü ihale edilmedi. Durum böyle olunca olan yine İzmirliye oldu. Büyükşehir, geçtiğimiz yıl ağustos ayında resmi internet sitesinden mesire alanında yer alan 14 adet bina tadilatı ile 2 adet konteyner tuvalet alımı ve 35 bin 617.77 metrekarelik çevre düzenleme işinin 18 Ağustos’ta, yani işin resmi bitiş süresine 10 gün kala ihale edileceğini duyurdu. İhale şartnamesinde söz konusu işlerin yapımı için de 240 gün, yani 8 ay süre verildi. 18 Ağustos’ta gerçekleşen ihale kapsamında 14 adet bina tadilatı, 2 adet konteyner alımı, 35 bin 617,77 metrekare çevre düzenlemesi öngörüldü. Geçtiğimiz günlerde teleferik taşıyıcı sistemleri bitti fakat mesire alanı ve çevre düzenlemesine ilişkin günübirlik tesislerin inşası bitmedi.

12 MİLYONA MAL EDİLİYOR
Avrupa Birliği standartlarına uygun olarak tasarlanan ve saatte 1200 yolcu taşıyacak olan teleferik sisteminin hat boyu 810 metre, yüksekliği ise 316 metre olacak. Hat üzerinde 8’er kişi kapasiteli 20 gondol çalışacak ve seyahat süresi 2 dakika 42 saniye olacak. İzmir’in yeni teleferiği 12 milyon liraya mal edilecek.