Kartepeye teleferik müjdesi

Kartepeye teleferik müjdesi :Kartepe, teleferik projesiyle kış turizminin cazibe merkezi olacak. Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez “Zirveyle bağlantı kuracak teleferik hattı ile bölgemizi tam anlamıyla bir turizm merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz” dedi

Kartepe Belediyesi, Derbent-Kuzuyayla ve Seka Kamp-Sapanca- Derbent arasına 2 etap halinde yapılacak teleferik projesi için izin prosedürünü tamamladı. Projenin yapılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Kartepe Belediyesi’ne 1 milyon lira destek verildi. Yap-İşlet-Devret yöntemi ile yapılacak ilk etabın projesi hazır. Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, teleferik projesini 30 yıl önce gündeme getirdiğini belirterek “Teleferik ile turizm potansiyelimiz daha da artacak” dedi. Başkan Üzülmez, Kartepe zirvesine teleferikle ulaşım fikrini 30 yıl önce ilk kez kendisinin ortaya attığını, bugün bulunduğu konumda bu projeyi gerçekleştirme şansını yakaladığını belirtti. Başkan Üzülmez “Biri yerli, biri yabancı iki firma proje ile ilgileniyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden büyük destek görüyorum. Bu dönem içinde bu projeyi mutlaka gerçekleştirmek istiyorum” dedi.

YATIRIM İÇİN GELİYORLAR
Kartepe’nin önümüzdeki yıllarda turizm ve ticari bir çekim merkezi haline geleceğini ifade eden Üzülmez, “İlçemizin coğrafi konumu, İstanbul’a yakın olması, havaalanı ile turizm potansiyeli yüksek bir ilçe. Sukaypark ve Greenpark’ta bizim ilçemizde bulunuyor. Yatırımcılar bizlere gelmeye başladı” dedi. Üzülmez “İlçemizde toplantı ve doğa turizmini ön planda tutuyoruz. 5 ve 4 yıldızlı oteller yapılıyor. Kartepe ilçemizi cazibe merkezi haline getirebilmek için mücadele ediyoruz” diye konuştu. Üzülmez şöyle devam etti: “Teleferik projesi bakanlığımızın da desteği ile hızla ilerleyecek. Yapişlet- devret modeli ile yapılacak teleferik projesinin birinci etabı, Derbent sırtlarından Zirve’ye (Kuzuyayla’ya) uzanacak. İkinci etabı ise Seka kamp alanından yükselerek Sapanca Gölü’nün üstünden Derbent’teki birinci etaba ulaşacak ve Sapanca Gölü’nün üzerinden Derbent’in sırtlarına kadar uzanacak. Her iki etabın uzunluğu yaklaşık dörder buçuk toplam dokuz km olacak.”

SPOR MERKEZLERİ ARTIYOR
Kartepeliler için sosyal ve kültürel atılımlar yaptıklarını belirten Başkan Üzülmez “Kimsesiz, yaşlı, yardıma muhtaç ve evinde yemek pişiremeyecek durumdaki halkımıza sıcak yemek yardımı yapıyoruz. Kadınlarımız için ücretsiz spor merkezleri, çocuklarımız için spor okulları açıyoruz. İlkokul 5. sınıf öğrencilerine bisiklet dağıtımı sosyal belediyecilik uygulamalarımızdan bazıları” dedi.

DÖRT MEVSİM TURİZM
Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez “Cennetten bir köşe olarak nitelendirdiğimiz Kartepe’ye yabancı yatırımcıların bakışını ve ilgisini artırarak ilçenin daha güçlü turizm ekonomisine sahip olması için çalışıyoruz. Zirve ile bağlantı kurulacak teleferik hattı ile bölgemizi tam anlamıyla bir turizm merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz” dedi. Üzülmez “Doğa sporlarının merkezi durumundaki Kartepe’nin zirvesinde kar kayağı, Sapanca Gölü kıyısındaki Kartepe Sukay Park Tesisleri’nde de su kayağı heyecanı aynı anda yaşanabiliyor” diye konuştu.