Köy çocuklarının yıldızı parlayacak

Köy çocuklarının yıldızı parlayacak :Sivas’ta 2 sezondur faaliyet gösteren Yıldız Dağı Kış Sporları ve Turizm Merkezi’nde, ‘Sivas’ın Yıldızları Parlıyor’ adlı projeyle köy okullarında eğitim gören 330 öğrencinin, geleceğin kayakçıları olarak yetiştirilmesi hedefleniyor.

Proje kapsamında 11 köydeki 7-17 yaş arasındaki 330 çocuk, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Kayak İl Temsilciliği ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü iş birliğinde ailelerin izniyle seçildi.

Okul başarısı ve vücut direnci yüksek olan öğrencilerden seçilen 330 çocuk, merkezde uzmanlar gözetiminde kayak eğitimi alıyor. Öğrencilerin kayak sporuyla ilgili tüm eksiklerinin karşılandığı 477 bin lira bütçeli projede asıl hedef, köylerdeki çocuklardan Türkiye’yi uluslararası alanda temsil edecek olimpiyat şampiyonu kayakçılar yetiştirmek.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Salih Ayhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kayak merkezinde 2 sezondur eğitim, işletme ve tanıtım anlamında yoğun çalışmalar yürütüldüğünü söyledi.

Merkezin kısa sürede iyi bir noktaya geldiğini ifade eden Ayhan, en önemli çalışmaların eğitim programları alanında yapıldığını belirtti. Ayhan, merkezde iyi ve nitelikli sporcular yetiştirmek istediklerini, bu kapsamda “Sivas’ın Yıldızları Parlıyor” adlı projeyi hayata geçirdiklerini aktardı.

Ayhan, proje kapsamında ilk olarak Yıldız Dağı civarındaki 11 köyden okul başarısı ve vücut direnci yüksek, kayak sporuna yatkın 330 öğrencinin seçildiğini belirtti.

“10 yılda 5 bin öğrenciyi yetiştireceğiz”

Ayhan, kayak akademisi açacaklarını ve ciddi eğitim programları düzenleyeceklerini dile getirerek, şunları kaydetti:

“Türkiye’de en fazla lisanslı kayakçı yetiştirmek, en büyük hedeflerimiz arasında. 10 yıllık planlamamız var. Bu merkezi Türkiye’de en fazla kayak eğitiminin verildiği yer yapmayı hedefliyoruz. İlk olarak hedef kitlemiz orta öğretim öğrencisi. Sivas’ta 120 bin orta öğretim öğrencisi var. Tokat’ı da işin içine katacağız ve bu bölgede eğitim faaliyetlerini yürüteceğiz. Kurum olarak yılda 500, 10 yılda 5 bin öğrenci yetiştirmeyi hedefliyoruz. 5 bin kişinin içerisinden de yüzde 5’ini çok iyi kayakçı yaparsak, Türkiye ciddi bir şans yakalar.”