MEB Öğretmenlerin İzinlerini Kısaltabilecek

MEB Öğretmenlerin İzinlerini Kısaltabilecek: Yükseköğretim Kurulu Kanununa değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi Meclis’te kabul edildi. TBMM’de kabul edilen kanuna göre, Üniversiteler, ilk ve orta öğretimler yaz tatilinde eğitim vermeye devam edecekler, Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerin izinlerini kısaltabilecek.

YÖK Kanununda Düşünülen Yasa Değişiklikleri

  • Araştırma görevlisi ekibine başvurabilecek için sınavın yapılacağı senenin Ocak ayının 1. Günü itibariyle 35 yaşını aşmamak gerekir.
  • Ocak 1’de 35 yaşını aşmamış kişilere araştırma görevlisi sınavları yapılacak.
  • Meslek Yüksek Okullarının öğretim görevlisi ekibine başvuracak adaylarda en az tezli yüksek lisans derecesine sahip olma şartı aranacak.
  • Meslek Yüksek Okullarının öğretim görevlisi kadro başvurularına en az tezli yüksek lisans derecesi koşul olacak
  • Vakıf yükseköğretim kurumları ön lisans, lisans, tezli yüksek lisans ve doktora düzeyindeki her bir mezuniyet belgesi programında öğrenim gören öğrencilerden; ilgili programın en yüksek merkezi yerleştirme puanına haiz en az yüzde 15’i kadar öğrenciyi, söz mevzusu programın tahsil süresi boyunca parasız okutmakla mükellef olacak. Bu öğrencilerden öğrenim ve tedris süreçlerine ilişik ücret talep edilmeyecek.
  • Rektör tarafından verilen uyarı ve kınama cezalarına karşı itiraz, üniversite disiplin kuruluna yapılacak. Uyarma ve kınama disiplin cezalarına karşı itiraz başvurusunun yapılacağı disiplin kurullarının oluşumu ve yönetimi yeniden belirleniyor.
  • Öğretmenler, yaz tatili içinde aralıksız 2 ay izinli olacak ancak bu 2 aylık izin sürelerine dokunulmadan kalan tatil zamanlarında yönetmelikte saptanacak meslekle alakalı çalışmalara katılmakla yükümlü olacaklar.
  • İlçe, il veya ülke genelinde genel yaşamı etkileyen salgın hastalık, organik afet, elverişsiz hava koşulları gibi nedenlerle öğrenim öğretim faaliyetinin 2 haftadan fazla süreyle yapılamaması halinde uygulanacak telafi programlarının ders yılı arasında tamamlanamadığı durumlarda, yaz tatilinde yapılacak eğitim ve öğretim faaliyetleri nedeniyle, Milli Eğitim Bakanlığınca öğretmenlerin izinleri kısaltılabilecek. Bu durumda öğretmenlerin izinleri bir aydan az olamayacak.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın