Metro İstanbul’da Salgın Önlemleri

Küresel bir sorun haline gelen koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında toplumun her kurum ve ferdine önemli görevler düşüyor. Günde 2 milyondan fazla yolcu taşıyan Türkiye’nin en büyük kent içi raylı sistemler işletmecisi olan Metro İstanbul hem yolcuların hem de çalışanların sağlığını korumak adına istasyon ve araçlarda yolcu ve personellerin temas ettiği tüm alanlar, yine istasyon ve yerleşkelerden sadece personelin kullanımında olan yemekhanelere ofislere, atölyelerden depo alanlarına kadar her yerde virüsten korunma tedbirlerine uygun ortamı sağlamak için önlemler aldı.

Covid-19 – Yeni Koronavirüs Nedir?


2020 Ocak ayı başı itbari ile Çin’in Wuhan kent kaynaklı olarak dünyaya duyurulan salgına sebep olan virüs tpine verilen isimdir. Korona virüs ailesip otoritelerince bilinen fakat insanlarda hastalığa sebep olmayan bir virüs iken, uğradığı mutasyon ile önce hayvandan insana, sonrasında insandan insana yayılım göstermiştir. Günümüz ticaret hayati ve kişisel seyahatlerdeki yaygınlık ve kolaylık gibi nedenlerle de kısa sürede dünya çapında bir salgın haline gelmiştir. Son olarak bu durum Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından Global Pandemi – Dünya Çapında Salgın olarak ilan edilmiştir.

Dünyanın dört bir yanında alınan tedbirler, çalışmalar ve vakaların incelenmesi sonucu Metro İstanbul’un hazırladığı önlemler şöyle;

Salgın Tehdidi Öncesi Çalışmalarımız

Salgının ülkemizde henüz görülmediği dönemde Metro İstanbul olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte önleyici tedbirlere yönelik çalışmalar yaptık.

Yurt içi ve yurt dışı işletmeciler, ulaşım otoriteleri ve organizasyonlar takip edilerek ve irtibatlar kurularak dünya çapında yapılan düzenleme ve çalışmalar incelemeye alındı. Yapılan inceleme ve değerlendirmeler Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu ve ilgili devlet kurumlarının açıklamaları ile birlikte Metro İstanbul İşyeri Sağlık Kurulu tarafından ele alınarak salgının ülkemizde görülmesi halinde alınacak önlemler masaya yaturıldı, eylem planları güncellendi ve ön tedbirler çerçevesinde çalışmalara başlandı. Hazırlanan eylem planı TÜRSİD (Türkiye Raylı Sistem İşletmecileri Derneği) ile de paylaşıldı.

Salgın Tehdidine Karşı Tedbirlerimiz

Her gün 2 milyondan fazla yolcu taşıyan Türkiye’nin en büyük kent içi raylı sistemler işletmecisi olarak, yolcularımızın ve çalışanlarımızın sağlığını korumak, salgının yayılmasının önüne geçilmesine katkıda bulunabilmek adına aşağıdaki önlemleri hayata geçirdik.

Yolcularımız İçin Alınan Önlemler:

1. Tüm araçlarımızın iç alanları ile istasyonlarımızda bulunan turnike, biletmatik, asansör, yürüyen merdiven, yürüyen bant, sabit merdiven trabzanları ve oturma alanları dahil olmak üzere, yolcu ve çalışanlarımızın temas ettiği her türlü ekipman ve yüzey 30 gün etkili dezenfektan maddeler ile dezenfekte edildi. Kullanılan dezenfektan sisleme yöntemi ile uygulanmış olup, insan sağlığına zarar vermeyen antiallerjen ve antimikrobik maddeler içermektedir.
2. Yurt içi ve yurt dışı toplu taşıma işletmelerinin eylem planları ve
Covid-19 uygulamaları incelenerek mevcut uygulamalarımız değerlendirildi.
3. Yolcularımızın üzerindeki psikolojik baskının azaltılabilmesi ve doğru bilgilendirilebilmeleri amacıyla dezenfeksiyon ve temizlik çalışmaları ile ilgili film ve görseller hazırlandı. Bu çalışmalar araçlarımız ve istasyonlarımızda yer alan dijital ekranlar ve sosyal medya hesaplarımızdan paylaşıldı.
4. Yolculuk esnasında rahatsızlanan, sağlık kuruluşuna gitmesi gereken ya da sağlık desteği talep eden yolcular için maske teminine başlandı.
5. Yolcu sayılarındaki düşüşlere rağmen, İBB kararları uyarınca seferlerin yolcularımızı mağdur etmeyecek şekilde devam ettirilmesi kararı alındı.
6. İkinci bir karara kadar Gece Metrosu seferlerine ara verildi.
7. Çoğunlukla turistik amaçlı seyahat için kullanılan ve yolcu sayılarında
%90 oranında düşüş yaşanan TF1 Maçka-Taşkışla ve TF2 Eyüp-Piyer Loti tefelerik hatları geçici bir süre ile işletmeye kapatıldı.
8. Sağlık çalışanlarının toplu ulaşım araçlarını ücretsiz kullanımı ile ilgili karar uygulamaya alındı.
9. Raylı sistem araçlarında yolcularımıza “Sosyal Mesafeni Koru” uyarısı yapılması amacı ile birer koltuk ara bırakarak oturulması uyarılı çıkartmalar araçlara uygulanmaya başlandı.

Çalışanlarımız İçin Alınan Önlemler:

1. Yolcu ile yakın temas riski bulunan çalışanlarımıza hijyen eğitimleri verildi, çalışma alanlarında temizlik sıklığı arturıldı.
2. Tren kabinlerimizde tren sürücülerimizin temas yüzeyleri dezenfektan ile dezenfekte edildi/ediliyor.
3. M5 Üsküdar-Çekmeköy sürücüsüz metro hattı araçlarında görev yapan SMAMP’ların (Sürücüsüz Metro Acil Müdahale Personeli) hijyen ve güvenliğini sağlamak için önlemler alındı.
4. İBB ve Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalar ve alınan kararlar anlık olarak takip edilip, bilgilendirme ve uygulamalar çalışanlarımız ile paylaşılmaya başlandı.
5. Yerleşkelerimiz, atölyelerimiz, ortak kullanım alanları, kara ve demiryolu araçları ile iş ekipmanları dahil olmak üzere temas edilen her noktada dezenfeksiyon işlemi yapıldı, temizlik sıklığı artırıldı.
6. Yerleşke girişlerinde temassız cihazlar ile ateş ölçümlerine başlandı.
7. Kronik sağlık sorunu olan, engelli, gebe ve 60 yaş üzeri çalışanlarımız için Cumhurbaşkanlığı kararnamesi gereğince idari izin uygulaması yapıldı.
8. Ofis çalışanlarımız için Uzaktan Çalışma ve Dönüşümlü Çalışma sistemleri ile mümkün olduğunca az personelin dışarı çıkması sağlanarak #evdekal uygulamasına destek verilmesi için planlamalar yapılarak uygulamaya geçildi.
9. Yemekhane ve çay ocaklarında hijyen uygulamaları arttrılarak, bu bölümlerde çalışanların birbiriyle temasını engellemek adına yeni kararlar alındı. Yemek dağıtımında kapalı paket uygulamasına geçildi, yemekhane ve çay ocağı çalışanlarının günlük takipleri iş planlarına eklendi.
10. Yurt dışına seyahat etmiş olan çalışanlar tespit edilip Sağlık Bakanlığı Eylem Planı kapsamında takipleri yapıldı.
11. Tedarikçiler ile telefon ve e-posta yoluyla iletşimin kurulması, ziyaretçi girişlerinin ve firma ziyaretlerinin asgari seviyede tutulması için çalışanlar ve firmalar bilgilendirildi.
12. İSG Kurulunda “koronavirüs” gündemiyle Acil Durum Eylem Planı usul ve esasları görüşüldü. Eylem Planı güncellenerek tüm çalışanlar ile paylaşıldı.

13. Şirket içi eğitm ve konferans gibi yoğun katlım gerektiren tüm organizasyonlar ertelendi.
14. Kişisel hijyen konusunda yapılması gerekenler çalışanlarımız ve yolcularımız ile sık aralıklarla paylaşılmaya başlandı.

Tüm bu yapılan çalışmalar sonrasında alınan geri bildirimler, yolculardan gelen yansımalar, İBB ve Sağlık Bakanlığı tarafndan yapılan açıklama ve uyarılar değerlendirilerek bir sonraki faz için eylem planları oluşturuldu.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın