Sarıkamış Kayak Merkezi Yenileniyor

Sarıkamış Kayak Merkezi Yenileniyor :Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu’nun talimatıyla Türkiye’nin kış turizminde en önemli kayak merkezlerinden biri olan Sarıkamış Kış Sporları Turizm Merkezi yenileniyor.
Konuyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan açıklamada, Doğu’nun Alpleri olarak adlandırılan Sarıkamış Kayak Merkezi’ne geçtiğimiz Eylül ayında bölücü terör örgütü tarafından düzenlenen saldırının izlerinin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından silinmeye başlandığını belirtildi.

Bakan Yalçın Topçu’nun talimatıyla merkezin atıl durumda kalmaması ve işler nitelikteki bölümlerine bölücü teröristler tarafından verilen zararların giderilerek 2015 yılı kayak sezonu öncesinde hizmete girmesinin sağlanması amacıyla 2 milyon lira ödenek temin edildi.

Bakan Topçu’nun Kars Valiliği emrine göndereceği ödenek saldırı sonucu zarar gören tesisin yeniden işler hale getirilmesi için kullanılacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1991 yılında kış sporları turizm merkezi olarak ilan edilen Kars Sarıkamış Kayak Merkezi Türkiye’nin uluslararası ölçekte hizmet sunabilecek potansiyele sahip merkezleri arasında yer alıyor.

Doğu’nun önemli gelir kaynakları arasında yer alan ve 10 adet turizm tesisiyle toplam bin 109 yatak kapasitesine sahip Sarıkamış Kış Sporları Turizm Merkezi’nin 2008 yılında onaylanan 1/25 bin ölçekli çevre düzeni planıyla 12 bin yatak kapasitesine ulaştırılması bekleniyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığının hazırladığı ilgili çevre düzeni planı doğrultusunda bugüne kadar Sarıkamış Kayak Merkezi’nde 5 adet mekanik tesis hattı öngörülerek toplam 4 bin 148 kişi/saat taşıma kapasiteli 3 adet mekanik tesis hattı inşa edildi.

Bakanlığın çevre düzeni planı sonrasında inşa edilen 8 adet kayak pisti ile toplam 13 bin 400 metreye ulaştırılan kayak pistinin uzunluğu çalışmaların tamamlanmasının ardından alp disiplini sporları için yaklaşık 18 kilometreye çıkacak.

Türkiye’nin uluslararası kış turizm merkezleri arasında yer alan Sarıkamış’a büyük önem veren Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu ise merkezde öncelikle terör saldırıları sonucu tahrip edilen bölümlerin yeniden hizmet verebilir konuma ulaştırılmasını, ardından da sürdürülen genişletme çalışmalarının hızlandırılarak bir an evvel bitirilmesini hedefliyor.