Uludağda güvenlik tedbirleri artırıldı

Uludağda güvenlik tedbirleri artırıldı :Kayak ve kış turizminin önemli merkezlerinden Uludağ’da, “oteller bölgesi” ve pistlerdeki güvenlik tedbirleri artırıldı.

Tedbirler çerçevesinde, kayak pistlerinin çevresine fileler çekilirken, pistlere girişine izin verilmeyecek yayalar için yürüyüş yolları oluşturulacak. Telesiyej direklerine olası bir kazanın önüne geçebilmek için minderler bağlandığı Uludağ’da, kar motoru ve snowboard yapmak isteyenler içinse ayrı pistler düzenlenecek.

Kayak ve Snowboard Öğretmenleri Derneği Başkanı Yahya Usta, gazetecilere yaptığı açıklamada, Bursa Valiliği tarafından bir süre önce düzenlenen toplantıda, pist güvenliği, arama-kurtarma, ilk yardım ve pistlerin denetimi görevinin kendilerine verildiğini söyledi.

Usta, yeni sezona tamamen hazır olduklarını vurgulayarak, “Elimizden geldiği kadar pist güvenliğini sağlayacağız. İnşallah kazasız belasız, iyi bir sezon geçireceğiz. Amacımız Uludağ’a gelen tüm tatilcilerin huzurlu ve güvenli şekilde evlerine dönmelerini sağlamaktır. Kötü hava şartlarında kayıplara ve kazalara ortam sağlamamak adına, açık olan mekanik tesislerin açılıp kapanmasına yetkili arkadaşlarımızla karar vereceğiz” diye konuştu.

Uludağ’a gelen tatilcilerin bu sezon daha rahat tatil yapabileceklerini ifade eden Usta, şunları kaydetti:

“Kar şuanda yetersiz ama birkaç gün içinde yeterli seviyeye ulaşacaktır. Jandarma ve Milli Parklarla beraber ortak çalışıp, yayaların piste girmesinin önüne geçeceğiz. Yayaları farklı parkurlara yönlendireceğiz. Bu bir özgürlüktür, insanlar gelip gezecekler ama kayak pistlerinde bu iş olmayacak. Farklı noktalar da belirlendi. O noktalarda kar motoru ve kızak hizmeti verilecektir. Bu yıl geçen yıllara göre pistlerde kar motorları görmeyeceğiz.