Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi Konya’ya Model Olacak

Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi Konya’ya Model Olacak :Konya Derbent İlçe Kaymakamı Arif Oltulu ve beraberindekiler, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Salih Ayhan’ı ziyaret ederek yapımı devam eden Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi hakkında bilgi aldı.
İl Encümen Salonu’nda konuklarını ağırlayan Genel Sekreter Ayhan, Plan Proje Yatırım İnşaat Müdürü Göksel Yerlikaya, İmar Kentsel İyileştirme Müdürü Emrullah Toprak, Su ve Kanal Hizmetleri Müdürü Sami Dağ, Buruciye A.Ş. Genel Müdürü Mustafa Altun Konya’dan gelen heyete Yıldız Dağı’nın proje sürecini, aşamalarını ve işleyişini anlattı.
Konya’nın Derbent ilçesine yapılacak olan kayak merkezi ile ilgili Yıldız Dağı Kayak Merkezi tecrübelerini, bilgi birikimini paylaşmak üzere Derbent Kaymakamı Arif Oltulu, Derbent Belediye Başkanı Hamdi Acar, Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Şenol Aydın ve Kayak Federasyonu Konya İl Temsilcisi Zarif Yıldırım’ın Sivas’a geldiğini belirten Ayhan, “Bu ziyaret vesilesi ile kendimizi yenileme, geçmişi hatırlama, gelecekte de neler yapılabiliriz sorusuna cevap arama fırsatımız oldu. Bizlerin bilgisine, tecrübelerine inanarak ve güvenerek hem Sivas’ı tanımak hem de Yıldız Dağı’nda yapılan çalışmaları görmek ve bu bilgi birikimini Konya’ya taşımak üzere ilimize gelen heyetimize teşekkür ediyorum. Biz de bu yola çıktığımız zaman Erzurum, Erzincan, Isparta, Kastamonu gibi birçok ile gittik. Oradaki evrensel bilgileri alarak Yıldız Dağı’na uygulamaya çalıştık. Aynısını şimdi Konya yapıyor. Konya’da güzel bir kayak merkezi olduğu takdirde Konya, Kayseri, Erzurum, Erzincan ve Sivas gibi Selçuklu şehirlerinde ilerleyen dönemlerde bir Selçuklu Kupası yarışları yaparak bunu taçlandıracağımızı düşünüyorum. Şimdiden çıkmış oldukları bu yolda biz her türlü desteği vereceğimizi taahhüt ediyoruz. Kendilerine ziyaretlerinden dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.
Derbent Kaymakamı Arif Oltulu ise Sivas’ta önemli bir proje gerçekleştirildiğini vurgulayarak, “Kayak turizmi adına profesyonel bir şekilde hareket edilip önemli bir tesis kazandırılmış Sivas’a. Bizde Konya’da bunun ilk adımlarına başladık. Sayın Genel Sekreterimizden ve Özel İdare’nin tecrübelerinden faydalanmak için buradayız. Güzel bilgiler paylaştılar, kendilerine teşekkür ediyoruz. İnşallah hata yapmadan ilerleyebilmek için bu bilgileri kullanacağız.” diye konuştu.
Derbent Belediye Başkanı Hamdi Acar ise Yıldız Dağı’nda çok güzel çalışmalar yapıldığını ifade ederek, “İl Özel İdaresi çalışanlarını tebrik ediyorum. Bizlerde Konya Derbent Aladağlar’a güzel bir çalışma yapacağız ve bu tecrübelerden de faydalanacağız. Hizmette yarış ülkenin kalkınması ve gelişmesinde önemli bir rol oynuyor. Bu incelemeden ciddi anlamda kazanımlar sağladık. İnşallah bu hizmette yarışı birlikte devam ettireceğiz. Bundan sonra sık sık görüşerek birbirimiz ile bilgi alışverişinde bulunacağız. Çalışmalarından dolayı kendilerini tebrik ediyorum. İnşallah bizde bu çalışmaları Aladağ’da sergileyeceğiz.” ifadelerini kullandı.
Heyete verilen bilgilerin ardından Yıldız Dağına hareket edildi. Dağda gezi ve incelemelerde bulunan heyet, mekanik tesislere ve kar motoruna binip kayak yaptı.