Konya Aladağ Kış Sporları Merkezi projesi

Konya Aladağ Kış Sporları Merkezi projesi :Konya’nın Derbent İlçe Belediye Başkanı Hamdi Acar, Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu’nu makamında ziyaret ederek, Konya’nın Kayak Merkezi olması için çalışma yürütülen Aladağ Kış Sporları Merkezi projesi hakkında bilgiler verdi.

Başkan Acar, kendisine eşlik eden Kayak Federasyonu Konya İl Temsilcisi Zarif Yıldırım, TURHAN Harita Genel Müdürü Faruk Turhan, avukat Ümit Olgun ile birlikte ziyaret ettiği Babaoğlu’na proje hakkında teknik bilgiler de verdi. Aladağ Kayak Merkezi Projesi’nin fizibilite çalışmalarının onaylandığını ve yatırım programına alınmasını beklediklerini ifade eden Acar, hayata geçmesi ile birlikte projenin Konya bölgesine sosyal ve ekonomik manada ciddi katkılar sunacağını söyledi.

Aladağ’daki pist uzunluğunun 2 etapta 11 kilometre uzunluğa sahip olduğunu ve kuzey yönlü olması nedeniyle kayak turizmine oldukça elverişli bir potansiyele sahip olduğunu dile getiren Acar, ilçenin Konya il merkezine 50 kilometre uzaklıkta olmasının da bu bölgeyi daha cazip hale getirdiğini belirtti. Acar, “ Kayak Merkezindeki çalışmalara giriş noktasına otopark, danışma, bilet satış, kayak ve spor aletleri kiralama dükkanları, kayak okulu hizmetleri, kreş, çocuk oyun alanı, kayak kulübü için odalar, kafe, restoran gibi ünitelerle başlayacağız. Proje, alp disiplini, telemark, kar kızağı, serbest stil kayak, helikopter kayağı, kar motoru, biatlon, buz pateni, snowbord, kar uçurtması, kar rkantingi, kayak turları, curling gibi kış sporu etkinliklerine imkan sağlayacak nitelikte. Çalışmalarımızda tırmanma, golf, yamaç paraşütü, dağ yürüyüşü gibi yaz sporları da bulunuyor” dedi.

Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu ise, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirirken, projenin destekçisi olacaklarını söyledi. Projenin Konya bölgesi adına önemli bir çalışma olduğunun altını çizen Prof. Dr. Babaoğlu, kış sporları merkezinin yanı sıra, Derbent merkezde cazibe oluşturabilecek diğer yatırımların da önemine dikkat çekti.