Çorum Hızlı Tren ve Havaalanı Bekliyor

Samsun’daki programlarının ardından Çorum’a gelen Bakan Turhan, Karadeniz Bölgesi’ni İç Anadolu’ya bağlayan en önemli güzergahlar arasında yer alan Çorum-Osmancık karayolundaki Kırkdilim mevkisinde, yaklaşık 570 milyon liralık yatırımla inşa edilen Kırkdilim Tünelleri şantiyesini ziyaret etti.

Turhan, Çorum’u Osmancık, Dodurga, Laçin ve Kargı ilçelerine bağlayan, aynı zamanda Sinop’tan başlayıp Boyabat, Kargı, Osmancık, Çorum, Yozgat, Kayseri, Niğde üzerinden Akdeniz’e ulaşan kuzey-güney aksının önemli parçasını oluşturan yolun kısaltılması ve kolayca aşılabilmesi için hayata geçirilen 3 tünelin durumu hakkında Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu ile müteahhit firma yetkililerinden bilgi aldı.

Daha sonra yapımı devam eden Çorum-Laçin Karayolunda incelemede bulunan Turhan, Celilkırı mevkisinde, yapımına 1996’da başlanan ancak ödenek yetersizliği nedeniyle yarım kalan havalimanı inşaatı ve yerini de inceledi.

Bakan Turhan, burada İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep Çıplak ve milletvekillerinden, daha önce yapılan çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Ankara Karayolu üzerindeki Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesinin bulunduğu bölgeye yapılması düşünülen alt geçit için inceleme yapan Turhan, daha sonra Çorum-Ortaköy Karayolunda sürdürülen yol yapım çalışmalarını da inceledi.

“Ankara-Samsun hızlı tren projesi” açıklaması

Turhan, Çorum’daki ziyaret ve incelemelerinin ardından kentteki bir otelde düzenlenen değerlendirme toplantısı öncesi gazetecilere açıklama yaptı.

Çorum’un her alanda geliştiğini ifade eden Turhan, Bakanlık olarak bu gelişmeye paralel kentteki ulaşımla ilgili yatırımları yerinde incelediklerini söyledi.

Turhan, kentin en büyük beklentilerinden biri olan hızlı tren konusundaki gelişmelere değinerek, şöyle konuştu:

“Çorumumuz, hızlı tren bekliyor. Ankara’dan Samsun’a hızlı tren projesinde son aşamaya gelmiş bulunuyoruz. Yılsonuna kadar projenin tamamlanıp yapım çalışmaları için ihale hazırlıklarına başlıyoruz. Yılsonunda projenin tamamlanmasıyla birlikte inşallah Delice-Çorum-Samsun arasının ihalesini de yapıp çalışmalara başlayacağız.”

Kentte demiryolundan sonra en büyük beklentinin havaalanı olduğuna dikkati çeken Turhan, “Çorum’un beklediği önemli bir ulaşım hizmeti de 2000’li yıllarda başlamış ancak yatırım programından çıkartılmış olan havaalanı projesi. Bunu da yerinde gördük, inceledik. Burayla ilgili olarak projenin güncellenmesinden sonra yatırım programına alıp havaalanımızı da inşallah Çorum’a kazandırmayı planlıyoruz.” bilgisini paylaştı.

Bakan Turhan, sanayisi, ticareti, özellikle ihracatı diğer illere göre yüksek olan Çorum’a bu hizmeti kazandırmanın hükümetlerinin boynunun borcu olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Hayırlı uğurlu olsun. 2000’li yılların başında bir havaalanı projesi yapılmış, yüzde 24,17’lik bir fiziki gerçekleşme de olmuş. O havaalanının ölçüleri bugünkü Çorum’un ihtiyaçlarını karşılayacak ölçülerde değil. 30 metre genişliğinde ve 2 bin 10 metre uzunluğunda bir piste sahip havaalanı. Biz yeni havaalanını güncel şartlara göre yapmak istiyoruz. Boyutlarını arkadaşlarımız yeniden yerinde inceleyecek. Genel Müdürümüze talimatı verdim. Bunlar yapıldıktan sonra yatırım programına alıp hep birlikte süreci yürüteceğiz. Biz milletimize verdiğimiz hiçbir sözü yerde bırakmadık.”

Karadeniz Bölgesi’ni İç Anadolu’ya bağlayan en önemli güzergahlar arasında yer alan Çorum-Osmancık Karayolunda yaklaşık 570 milyon liralık yatırımla inşa edilen Kırkdilim Tünelleri ile yaklaşık 60 kilometrelik bölünmüş yolun gelecek yıl tamamlanarak trafiğe açılacağını anlatan Turhan, ayrıca Çorum’da trafiğin yoğunlaştığı bazı noktalarda köprülü kavşaklar yapılacağını söyledi.

Turhan, daha sonra Vali Mustafa Çiftçi, AK Parti Çorum Milletvekilleri Ahmet Sami Ceylan, Oğuzhan Kaya ve Erol Kavuncu, Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın ve bürokratların da katılımıyla basına kapalı değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*