Koronavirüs’e Karşı Önlem..! BursaRay’da Temassız Seyahat Dönemine Geçildi

Koronavirüs’e karşı alınan önlemler kapsamında BursaRay’da ‘temassız seyahat’ dönemine geçildi. Yolcuların düğmeye basmasına gerek kalmadan her durakta tüm kapılar otomatik açılacak.

Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs’ün Türkiye’ye sıçramasıyla Bursa’da alarma geçen belediyeler, cadde ve parklarda başlattığı temizlik savaşını ibadethane ve toplu ulaşım alanlarında da sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesi, günlük 1 milyon yolcuya ulaşılan toplu taşıma sistemlerinde hijyen ve tedbir çalışmalarını hızlandırdı. BURULAŞ, özellikle BursaRay’da düğmeye basıldığında açılan kapıları artık her durakta otomatik açılır hale getirerek, ortak temas alanlarını olabildiğinde azalttı. Duraklarda bulunan asansör kapıları da sürekli açık tutularak, temasın önüne geçildi.

YOLCULARDA AZALMA YOK…

BURULAŞ ayrıca, kendi personeliyle ilgili de yeni bir uygulamaya giderek, risk grubunda bulunan çalışanlarını bugünden itibaren idari izinli sayma kararı aldı.

Öte yandan, okulların tatil edilmesinin ardından yıllardır uygulanan sefer azaltma politikası ise bu kez uygulanmayacak. Böylece, vatandaşın daha az etkileşimle yolculuk yapması hedefleniyor. Bugüne kadar Bursa’daki toplu taşıma kullanım oranlarında bir düşüş yaşanmazken, okulların kapanmasıyla günlük yolcu sayısının ise yüzde 20 azalarak 800 bine düşmesi öngörülüyor.

‘İHTİYAÇ DIŞI KULLANMAYIN…’

Koronavirüs’ün ortaya çıktığı günden itibaren BursaRay’daki yolcu sayısında herhangi bir değişiklik olmadığını doğrulayan BURULAŞ Genel Müdürü Mehmet Kürşat Çapar, şöyle konuştu: ‘‘Bizler ilk andan itibaren insan teması olan tüm ortamları ve araçlarımızı dezenfekte ederek, vatandaşın sağlığıyla ilgili çalışmalarımızı hızlandırdık. Toplu taşıma ihtiyaç doğrultusunda kullanılsın ve vatandaş bu alanlarda minimum düzeyde zaman geçirsin. Hasta bireyler toplu taşımadan uzak durursa zaten hastalık yayılmayacaktır.” (Hatice Dal/Olay)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*