TÜDEMSAŞ Kapanıyor Mu..? İşte Cevabı

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO), Sivas’ın her türlü sorun ve sıkıntısında elini taşın altına koyan bir sivil toplum kuruluşudur. Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO), açıklama yapılması gereken konularda ilgili, yetkili tüm organların görüşlerini almadan bu tür söylemleri yapmaktan kaçınmaktadır. 2 gündür kamuoyunu meşgul eden TÜDEMSAŞ kapanıyor mu? şeklinde artan bilgi kirliliği nedeniyle yapılan görüşmeler sonucunda bu açıklamayı yapma zorunluluğu doğmuştur.

Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayii A.Ş. (TÜDEMSAŞ), Türkiye Vagon Sanayi A.Ş. (TÜVASAŞ) ve Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii A.Ş. (TÜLOMSAŞ) genel müdürlüklerinin kapatılarak işletmeler merkezi Ankara’da kurulan Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayi A.Ş’ye (TÜRASAŞ) bağlandığı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 3 Mart 2020 tarih ve 2186 sayılı kararı ile 4 Mart 2020 Çarşamba gün ki resmi gazetede yayımlandı.

Kapılarını dünyaya açan TÜDEMSAŞ ile ilgili kamuoyunda yer alan kapatılıyor, özelleştirilecek söylemlerinin üzerine ilgili ve yetkili kurumlarla yapılan görüşmelerde Sivas küçültülüyor algısı ile söylem geliştirildiği anlaşılmaktadır.

STSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, konu ile ilgili Bakanlık, Milletvekilleri, ilgili kurum yetkilileri, sendikalar ve diğer yetkililer ile görüşmeler yaparak konu hakkında eldeki bilgileri teyit ettirdi. STSO’dan yapılan yazılı açıklamada, ” Başta üyelerimiz olmak üzere kamuoyu bilmelidir ki; Sivas’ta TCDD’nin kullanmakta olduğu buharlı lokomotif ve yük vagonlarının onarımını amacıyla kurulan Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayii A.Ş. (TÜDEMSAŞ) yıllar içerisinde yük vagonu yapmaya başladı.

2023 yılına kadar da birçok üretim anlaşması imzalamış olan TÜDEMSAŞ’ın kapatılması yada özelleştirilmesi söz konusu değildir. Yapılan birleştirme fabrikalarda yaşanan bürokrasiyi azaltmak, rekabetçi ve daha etkin üretim yapılabilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Personel çıkışı gibi bir durumda söz konusu olmamakla birlikte aksine mevcut istihdamın arttırılmasına yönelik çalışmaların hazırlanacağı ifade edilmiştir.

Bizler; Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) olarak, Sivas’ın gelişmesi, yeni yatırımların gelmesi için çaba harcarken, şehrimizdeki yatırımların gitmemesi için de çaba harcıyoruz. Bu manada TÜDEMSAŞ’ın özelleştirilmesi söz konusunu olmazken, Sivas’ın gelişmesi teşvik kapsamında 6. bölgeye alınması, yeni yatırımların gelmesi için çaba harcarken, özelleştirmesi söz konusu bile olamaz. Böyle bir şeyi Sivas kaldıramaz ve devletimizin zaten böyle bir düşüncesi bulunmuyor.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Şubat 2019 mitinginde TÜDEMSAŞ konusunda önemli açıklamalarda bulunmuştu. Cumhurbaşkanımız “Siz bakmayın birilerinin fitne çıkarmaya çalıştığına. Biz son 16 yılda TÜDEMSAŞ’ı canlandırarak gücüne güç kattık. İnşallah ilerleyen dönemde bu işletmemizi daha da büyüteceğiz. İnadına büyüteceğiz. Kendi mühendislerimizin tasarladığı dünyada marka olacak milli yük vagonlarımızı bu fabrikada üretiyoruz. Bugüne kadar 6 bin yük vagonu ürettik. İstihdam sağlıyoruz” demişti. Sayın Cumhurbaşkanımız Sivas’ın 6. Bölge teşvikleri kapsamına alınacağının sözünü de bu miting de verdi. Bizim için Cumhurbaşkanımızın verdiği söz geçerlidir. Aksini düşünmek art niyetli bir yaklaşım olur. 40 Bin kişiyi istihdam edecek olan Demirağ OSB 6. Bölge teşvik kapsamına alınırken, bu anlamda çalışmalar devam ederken, şehrimize güç katan bir birliktelik sağlanmışken, bilgi kirliliği oluşturarak gündemin meşgul edilmesini anlamlı bulmuyoruz.” ifadelerine yer verildi.

GENEL

Anız Yakmanın Zararları

Anız yakmanın zararları hakkında bilmeniz gereken her şey! Anız yakmanın çevreye ve insan sağlığına olan olumsuz etkilerini öğrenin. Tarımsal uygulamalarda anız yakmanın zararlarından nasıl kaçınabilirsiniz? […]

GENEL

YKS Tercihleri ve Sonuçları

YKS tercihleri ve sonuçları konulu içerikte, üniversite sınavı tercih süreci ve sonuçlarının detaylı incelenmesi. Hangi bölümü seçmeliyim? YKS sonuçları nasıl değerlendirilmeli? Tüm bu soruların cevapları bu içeriğimizde. […]

GENEL

Muharrem Ayı ve Önemi

Muharrem ayı, İslam takviminde önemli bir yere sahiptir. Aşure gününe denk gelen bu ay, oruç tutmanın ve ibadetlerin arttığı kutsal bir dönemi simgeler. Muharrem ayı, Hz. Hüseyin’in şehit edilişini de anma ve matem ayı olarak da bilinir. […]

GENEL

Adli Tatil Tarihi ve Süresi

Adli tatil, Türk hukukunda yargı ve adli personelin dinlenme ve tatil yapma hakkını düzenleyen bir kavramdır. Adli tatil tarihi ve süresi, yargı kararları ve adalet hizmetlerindeki aksamaları en aza indirmeyi amaçlar. […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*