Bursa Uludağ Teleferik 4 Gün Kapalı Olacak

Bursa Uludag Teleferik Gun Kapali Olacak
Bursa Uludağ Teleferik 4 Gün Kapalı Olacak

Kış ve doğa turizminin önemli merkezlerinden biri olan Uludağ’a teleferik ile çıkmak isteyenlere uyarı geldi.

140 kabin ile saatte bin 500 yolcu taşıma kapasiteli teleferik hattı bakıma alındı. Bursa Teleferik A.Ş´den yapılan açıklamada “Tesisimiz bakım dolayısı ile 24-28 Ekim tarihlerinde kapalı olacaktır” İfadelerine yer verildi.

  Uludağ Teleferik Hakkında

Bursa Teleferik, Türkiye’nin ilk teleferik hattıdır. 29 Ekim 1963’te açılmıştır. Bursa’nın şehir simgelerinden biri olan Bursa Teleferik aynı zamanda halatlı taşımacılık alanında 9 km yatay uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun teleferik hattıdır. İstasyonlarında bulunan eğlence merkezleri ve alışveriş dükkanları ile aynı zamanda bir yaşam merkezidir. Bünyesinde 4 istasyon barındıran Bursa Teleferik ilk istasyon olarak Güney Bursa’da yer alan Yıldırım ilçesine yakın olan Teferrüç mahallesindeki Teferrüç istasyonundan kalkmakta ve Uludağ’daki oteller bölgesine ulaşmaktadır. 2014’te İtalyan şirket Leitner Ropeways tarafından altyapısı yenilenen teleferik hattı Teleferik Holding A.Ş. tarafından işletilmektedir.

Cumhuriyet’in 40.yıl kutlamalarının yapıldığı 1963 yılında İsviçreli şirket Von Roll Holding tarafından ülkenin en büyük kayak merkezi Uludağ’a yapılan teleferik hattı 29 Ekim 1963’te açılmıştır. İnşaatı 1958’de başlayan hat 5 senede tamamlanmıştır.

İstasyonlar

Toplamda 4 istasyon bulunmaktadır. İki istasyon arası en uzak mesafe Sarıalan ile Oteller Bölgesi arasında yer almakta ve 4212 metredir.

Teferrüç istasyonu
Teferrüç istasyonu; otomasyonla yönlendirilen sistemi, 240 araçlık otoparkı, 70 kişilik şirket ekibinin idari bölümleri, eğlence dükkânları, yürüyen merdiveni ve geniş yolcu kabul salonu ile giriş istasyonudur.

Kadıyayla istasyonu
Tesis yapılanması hala devam etmektedir. Piknik alanları bulunmaktadır.

Sarıalan istasyonu
2014 yılındaki yeni yapılanmaya kadar son istasyon olan Sarıalan, Oteller Bölgesi’nin açılması ile birlikte ara istasyon konumundadır.

Oteller Bölgesi istasyonu
Teleferik hattının son istasyonu olan Oteller Bölgesi İstasyonu ile birlikte Uludağ kayak merkezindeki otellere ulaşım sağlanmaktadır. Kurbağa Kaya İstasyonu olarak da adlandırılmaktadır. 2014 yılı Aralık ayında faaliyete geçmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*