Mağaza Aydınlatması

Mağaza aydınlatması

Mağaza aydınlatması, müşterilerin çeşitli ürün satın almalarında dikkatini çekmede en önemli bileşenlerden biridir. Çünkü her zaman ilkeli ve doğru bir aydınlatma, bir ortamın ya da genel olarak bir binanın mekanını güzel görünüme dönüştürebilir. Günümüze kadar dekorasyon tasarımında ana öğelerden biri aydınlatma kısmıdır. Bu nedenle binalar, evler, sokaklar, mağazalar ve kentsel güzelleştirme vb. farklı alanlarda bu çalışma ciddi bir şekilde takip edilmektedir.

Bu nedenle bu yazımızda bir mağaza veya mağazadaki satışların güzelleştirilmesinde ve etkisinde bu çalışmanın rolünü tartışmak istiyoruz.

Galeri, mağaza ve mağazalardaki aydınlatmalar alıcıya iyi bir his verecek şekilde olmalıdır. Dolayısıyla ışınım açısı, ışığın rengi, ışığın şiddeti ve hatta lambanın modeli bile bu konuda etkilidir.

Günümüzde aydınlatmanın türü ve vitrin aydınlatması ilke ve kurallarının doğru kullanılması bir mağazanın satışında en önemli noktalardan biridir. Bu nedenle satıcılar bu konuya çok dikkat ediyor. Bu nedenle ve genel olarak dekor veya vitrinleri aydınlatmak için genellikle gömme ışıklar kullanırlar. Mağazanın iç mekanlarının aydınlatılmasında ise her türlü yüzey aydınlatmasını kullanıyorlar. Güzel sıva altı aydınlatmalar arasında lineer armatür sayılabilir. Ayrıca tavan, sarkıt veya raylı modeller de cephe kaplama modeli olarak kullanılabilmektedir. Aslında bu ürünün en önemli özelliklerinden biri de farklı şekillerde kurulabilmesidir. Bunun işin sonuçları ve elbette ürünlerin kalitesi üzerinde önemli bir etkisi vardır.

Ayrıca kullanılan diğer modellerden biri de SMD tipidir. iç mekanlarda kullanılabilir. Çünkü bu modellerin radyasyon miktarı ve ışık dağılımı oldukça uygundur. Işıkların sayısı, konumu, köşede, üstte, yanlarda ve hatta altta olması müşterinin görüşüne bağlıdır. Ayrıca kullanım yeri en az gölge oluşturacak şekilde olmalıdır.

 Mağaza aydınlatması olarak uygun olan diğer modeller arasında raylı, lineer veya sarkıt ve tavan modellerini ve hatta daha düşük watt’lı LED projektörleri sayabiliriz. Her biri vitrinlerde veya mağazalarda kullanılma kabiliyetini biliyor.

Dekor ve aydınlatma oluşturmaya yönelik bu ürünlerin çeşitliliği çok fazladır. Ayrıca konumları ve yerleşik veya kaplama tipine bağlı olarak da farklıdır. Öyle ki aralarından seçim yapmak oldukça zor ve karmaşık bir iştir. Pazardaki bu çeşitliliğin nedeni ürün çeşitlerinin farklı ortamlarla eşleştirilmesi ve aynı zamanda her zevke hitap edebilmesidir. Bu ürünleri kullanırken ağırlıklı olarak LED ve COB modellerini kullanıyorlar. Çünkü bu modeller, düşük tüketim ve uygun maruz kalmanın yanı sıra daha fazla radyasyon konsantrasyonuna da sahiptir. Aslında COB modelleri ışık odaklı ürünler olarak vitrin veya galerilerde kullanıma çok uygundur.

Şu ana kadar bahsettiğimiz önemli noktalardan biri yöntemin seçimi ve aydınlatma için istenilen yere dikkat edilmesidir. Aslında söylendiği gibi doğru ve ilkeli aydınlatmanın etkisi, işletmenizin veya ürün ve hizmet sunumunuzda önemli rol oynuyor. Bu nedenle örneğin bir süpermarkette veya aynı büyüklükte ürünlerin bulunduğu bir perakende mağazasında vurgulu aydınlatma kullanımına gerek yoktur. Aslında ışıkları tüm mekanları eşit şekilde aydınlatacak şekilde seçip kullanmak yeterlidir. Ancak diğer taraftan lüks mağazalarda, kuyumcularda, sanat galerilerinde vb. yerlerde bu ışığın dikkat çekmesi gerekir.

Müşterinin aklını her zaman satın almaya iten ilk şey, görünüşüdür. Bu, vitrindeki temel bir aydınlatmayla elde edilebilir. Bu nedenle ve bu alandaki bilgilerin tamamlanması için aşağıdaki hususlardan bahsedilebilir. dikkati artırmak ve aynı zamanda geri bildirimi artırmak amacıyla da ifade edilebilir.

  1. Aydınlatma sırasında kullanılan ışık kaynaklarının net olmaması daha iyidir.
  2. Bu nedenle her türlü an mağaza ışıklarını bu amaçla kullanabilirsiniz.
  3. Günün belirli saatlerinde ışığı artırmak veya azaltmak için dimmer aracını kullanmak
  4. Tasarım ve uygulama şekli gerektiğinde değiştirilebilecek şekilde olmalıdır. Bu sayede farklı mevsimlerde veya yılın farklı dönemlerinde yeni bir ortam ve güzel bir aydınlatma hayata geçirmek mümkündür.
  5. Mağaza vitrin aydınlatması gün içerisinde de cazibesini taşıyacak şekilde uygulanmalıdır. Işık yoğunluğunu seçerken doğal ışık miktarını da göz önünde bulundurmalısınız.
  6. Mümkün olduğunca fazla ısı üretmeyen ışık kaynakları veya lambalar kullanın
  7. Güncel olmasının yanı sıra inşaat kalitesi yüksek ve uzun ömürlü aydınlatma sistemleri kullanın
  8. Işık kaynakları müşterilerin gözünü kamaştırmamalı ve gözleri rahatsız etmemelidir.Tekwat

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*