Yapay Zeka İle İnsan Gücü Karşılaştırması: ChatGPT Örneği

İsveçli ve İsviçreli araştırmacılar, yapay zeka modeli ChatGPT ile insan gücünü hız ve tutarlık açısından karşılaştırdıkları 6 vakalık bir pilot çalışma gerçekleştirdi.

Araştırmada, 2 ortopedik cerrah tarafından oluşturulan kurgusal vakaların hastane taburcu kağıtları hem doktorlar tarafından hem de ChatGPT tarafından dolduruldu. Daha sonra bu raporlar, alanında uzman 15 kişilik bir heyete sunuldu.

Uzmanlar, raporlar arasındaki farkı ayırt edemezken, doktorların her bir rapor için ortalama 27,8 dakika harcadığı, ChatGPT’nin ise benzer kalitede bir rapor oluşturabilmek için sadece ortalama 2,9 dakika gerektirdiği saptandı.

Yapay Zeka İnsanlardan 10 Kat Daha Hızlı

İsviçre’deki Uppsala Üniversitesi Hastanesi’nde ortopedi doktoru olarak görev yapan Cyrus Broden, ChatGPT’nin hazırladığı notların genel olarak insan eliyle hazırlananlarla benzer kalitede olduğunu belirtti. Ancak yapay zekanın işi insanlardan yaklaşık 10 kat daha hızlı yaptığını vurguladı.

Broden, şimdiden 1000 gerçek hastanın tıbbi kaydını içeren daha kapsamlı bir yapay zeka testi çalışmasına başladıklarını açıkladı. Doktorların yoğun evrak işlerine dikkat çeken Broden, “Yapay zeka ilerlemeleri sayesinde, sağlık çalışanlarının idari iş yükleri azaltılabilir ve doktorlar daha fazla zamanlarını hastalarına ayırabilirler.” şeklinde konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*