Bozdağ Kayak Merkezinin ihalesi yapıldı

Bozdağ Kayak Merkezinin ihalesi yapıldı :İzmir’in Ödemiş ilçesinde, çığ ve bakımsızlık nedeniyle 2 yıldır kaderine terkedilen Bozdağ Kayak Merkezi, İzmir İl Özel İdaresi’nin kapatılmasından sonra devredildiği Orman Genel Müdürlüğü tarafından 29 yıllığına ihaleye çıkartıldı. İhaleyi yıllık 115 bin lira teklif veren Aydın’ın Kuşadası İlçesi’nden ismi açıklanmayan bir işletmecinin kazandığı bildirildi.


Kış turizminde Ege Bölgesi’nin Uludağ’ı olması hedefiyle 1994 yılında yapılan, İzmir’in Ödemiş ilçesi yakınlarındaki Bozdağ Kayak Tesisleri, 2013 yılına kadar İl Özel İdaresi veya kiracı şirketler tarafından işletildi. 2013 yılında çığ düşmesi sonucu pistler ve telesiyej zarar görünce kapandı. Onarım için gerekli 1 milyon TL’lik ödenek bulunamadığı için tesisler kapalı kaldı. İl Özel İdareleri’nin 2014 yılında kapatılmasından sonra ise tesis Orman Genel Müdürlüğü’ne devredildi. Orman Genel Müdürlüğü, tesisi 29 yıl süreyle kiralamak için ihale açtı. Bayındır Orman İşletme Müdürlüğü’nde geçen 5 Haziran’da yapılan ihaleye 4 teklif geldi. İki girişimci yeterlilik kriterlerini aşamadı. Muhammen bedeli yıllık 110 bin lira olan tesisin kirası için en yüksek teklif Yakup Kadri Birinci adlı girişmiciden geldi. Ancak, teleferik ile kayak tesislerinin birlikte kiraya çıkartılmaması nedeniyle ihale iptal edildi.

Bayındır Orman İşletme Müdürlüğü’nde 19 Ekim’de yeni yapılan ihaleyi ise yıllık 115 bin lira teklif veren Kuşadası’ndan bir işletmeci kazandı. İhaleye katılan işletmecinin kim olduğu ve kaç kişinin teklif verdiği konusunda açıklama yapılmadı.

İhale sonucu, Orman Bölge Müdürlüğü onayından sonra kesinleşecek. Mülkiyeti Orman Genel Müdürlüğü’nde olan, İzmir’in, Ödemiş İlçesi sınırlarında yeralan Bozdağ Kayak Tesisleri’nde otel ve yemekhane binası, 3 bin 53 metrekare kapalı alan, iki katlı bina, teleski, telesiyej yer alıyor.